Ιστορικό μετάλλιο για το κυπριακό τζούντο στο Πανευρωπαϊκό U21

Το πρώτο μετάλλιο σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 στην ιστορία της πανηγυρίζει από την Τετάρτη (4/11) το κυπριακό τζούντο! Η 21χρονη Σοφία Ασβεστά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία μέχρι 52 κιλών, στο Πανευρωπαϊκό που διεξάγεται στην πόλη Πόρετς της Κροατίας.

Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο της Κύπρου σε Πανευρωπαϊκό U21, μια ιδιαίτερα αξιοσημείωτη επιτυχία, για ένα άθλημα όπως το κυπριακό τζούντο που μετράει συμμετοχές σε πέντε Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς και μετάλλιο σε Κοινοπολιτειακούς Αγώνες!

Το μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό U21 αποτελεί και ένδειξη της ανοδικής πορείας του αθλήματος στη χώρα μας, αφού προηγήθηκαν τα τελευταία χρόνια τα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νέων (για αθλητές κάτω των 18 ετών) με την Βάσια Κούρρη το 2015 και τον Γιώργο Μπαλαρτζισβίλι το 2019, καθώς και τα μετάλλια το 2017 στους Κοινοπολιτειακούς Νέων (U18) από τον Μπαλαρτζισβίλι και την Ασβεστά.

Η μεγάλη επιτυχία της Ασβεστά στην Κροατία ήρθε σε μια διοργάνωση στην οποία συμμετέχουν σχεδόν όλες οι χώρες της Ευρώπης, παρά τις δυσκολίες λόγω της πανδημίας. Στο Πόρετς λαμβάνουν μέρος κανονικά οι αθλητές από τις ισχυρότερες χώρες της Ευρώπης, όπως Ρωσία, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Τουρκία, Γαλλία και Ουκρανία. Συνολικά, λαμβάνουν μέρος 412 αθλητές και αθλήτριες από 40 χώρες.

Η Σοφία Ασβεστά, της οποίας προπονητής είναι ο Olympian του 2004 Χρίστος Χριστοδουλίδης, πέρασε άνευ αγώνα στον β΄ γύρο, εκεί όπου νίκησε την Alona Shchyholeva από την Ουκρανία. Ακολούθως, στα προημιτελικά, έχασε από την Ana Viktorija Puljiz από την Κροατία. Στη συνέχεια, στον πρώτο αγώνα του ρεπεσάζ, επικράτησε της Marta Kuras από την Πολωνία και τέλος, στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, κέρδισε την Aleksandra Janeczko από την Πολωνία, με Ippon, σε αναμέτρηση που διήρκεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Η Σοφία Ασβεστά, μιλώντας μετά την επιτυχία της, είπε: «Είμαι πολύ ενθουσιασμένη για το μετάλλιο! Αν και είχαμε οκτώ μήνες χωρίς αγώνες και χωρίς κίνητρα, δεν εγκατέλειψα και συνέχισα την προσπάθεια, έχοντας σπουδαία στήριξη από πολλά άτομα: Τον πρόεδρο της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Τζούντο κ. Σώτο Τρικωμίτη, τον προπονητή μου Χρίστο Χριστοδουλίδη, τους συναθλητές μου και τους γονείς μου. Και ειδικά τη μητέρα μου, η οποία καθημερινά οδηγεί 200 χιλιόμετρα, για να με πάρει στην προπόνηση (σ.σ. από Λεμεσό σε Άγιο Δομέτιο). Χωρίς αυτούς δεν θα τα κατάφερνα!».

9ος ο Μπαλαρτζισβίλι

Την Τετάρτη (04/11) αγωνίστηκαν άλλοι δύο Κύπριοι αθλητές στο Πανευρωπαϊκό U21 στην Κροατία, και οι δύο στην κατηγορία μέχρι 66 κιλών. Οι Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι και Λουκάς Λουκά πέρασαν άνευ αγώνα στο β΄ γύρο. Ο Λουκά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ούγγρο Botond Szeredas, ενώ ο Γιώργος επικράτησε του Dylan Van Der Kolk από την Ολλανδία. Στη συνέχεια, για τη φάση των «16», ο αθλητής μας δέχτηκε την ήττα από τον Ρώσο Kazbek Naguchev, ο οποίος τελικά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Να αναφέρουμε ότι στα ρεπεσάζ συμμετέχουν οι τέσσερις τζουντόκα που δέχονται ήττα στα προημιτελικά.

Οι κυπριακές συμμετοχές στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 συνεχίζονται την Πέμπτη (05/11) με τους Ντάτο Ματσουκάτοφ και Παναγιώτη Σιακό να αγωνίζονται στα -73 κιλά.

Ακολούθως, το διήμερο 9-10 Νοεμβρίου, στο ίδιο στάδιο, θα λάβει χώρα μια άλλη διοργάνωση, το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23, όπου τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν οι Σοφία Ασβεστά (-52κ.), Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι (-66κ.), Κύπρος Ανδρέου (-66κ.), Ντάτο Ματσουκάτοφ (-73κ.) και Παναγιώτης Σιακός (-73κ.). Την αποστολή της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Τζούντο (ΠΟΤ) συνοδεύει στην Κροατία ο προπονητής Λαυρέντης Αλεξανίδης.