Χάντμπολ: Νίκες για τα φαβορί στους πρώτους προημιτελικούς κυπέλλου

Παρνασσός Στροβόλου, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου πήραν προβάδισμα πρόκρισης στο Final-4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών, μετά τις νίκες που σημείωσαν το Σάββατο (03/04) στους πρώτους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι ο Παρνασσός επιβλήθηκε με το εμφαντικό 43-23 του Κέντρου Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς, έτσι η ρεβάνς της ερχόμενης βδομάδας αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς πρόκειται για διαφορά που εξαιρετικά σπάνια μπορεί να ανατραπεί.

Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο η ομώνυμη ομάδα απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης έναντι του ΑΠΟΕΛ του οποίου επιβλήθηκε με 32-23. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τα… δόντια τους παίρνοντας προβάδισμα 17-7 στο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τσακουρίδης του Ευρωπαϊκού με επτά γκολ.

Στην Πάφο ο τοπικός Προοδευτικός στάθηκε αξιοπρεπέστατα απέναντι στην Sabbianco Ανόρθωση η οποία πέρασε από το «Αφροδίτη» με 23-27 (8-14 ημίχρονο). Οκτώ γκολ σημείωσε ο Ρένε Βαλντέζ των γηπεδούχων, από 5 οι Χρίστος Αργυρού και Ανδρέας Ιωάννου για τους φιλοξενούμενους που έκαναν εκτεταμένο rotation.