Την Κυριακή ο τελικός Κυπέλλου στο Χάντμπολ

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και η Sabbianco Ανόρθωση θα αναμετρηθούν την Κυριακή (09/5 – 20:30, 7SPORTS HD) στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στον Άγιο Δομέτιο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε 25-24 του κατόχου του τροπαίου Παρνασσού Στροβόλου και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό, μόλις σε τρία χρόνια ζωής του τμήματος. Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο επικράτησε πανεύκολα με 44-16 του Κέντρου Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς.

Το 2019 το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών είχε κατακτήσει ο Παρνασσός. Το 2020 η διοργάνωση δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας.

Συγκλονιστικός αγώνες
Μετά από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό που κρίθηκε στο γκολ, η Sabbianco Ανόρθωση κέρδισε 25-24 τον κάτοχο του τίτλου Παρνασσό Στροβόλου και προκρίθηκε στον τελικό. Στο ημίχρονο η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε 10-7, όμως όλα τα λεφτά ήταν το β’ μέρος, όπου το επιμέρους 17-15 δεν αρκούσε στην ομάδα του Στροβόλου. Τεράστια εμφάνιση από τον Ιούλιο Αργυρού με 9 γκολ, 5 πρόσθεσε ο Τότος για τους νικητές. Από 5 οι Παπακυπριανού και Στούμπης για την ομάδα του Στροβόλου.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν πλέον στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου η «Κυρία» προηγείται με 3-0 και έχει το πλεονέκτημα έδρας. Πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που πρώτη θα φτάσει στις πέντε νίκες.

Γερή προπόνηση
Σε γερή προπόνηση ενόψει του τελικού μετέτρεψε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο τον πρώτο ημιτελικό του Final-4 αφού κέρδισε 44-16 (22-8 ημίχρονο) το Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς και έκλεισε θέση στον τελικό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αναστάσιος Ιωάννου με 7 για να ακολουθήσει με 6 ο Μπακατσέλος και με 5 οι Καρκαλάτος, Τορνικίδης και Τσακουρίδης. Για τους ηττημένους ο Τριμιθιώτης έβαλε 4.

Οι ημιτελικοί των γυναικών
Πριν τον τελικό των Ανδρών θα διεξαχθούν οι δύο ημιτελικοί του Final-4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών, ο τελικός του οποίου θα γίνει την Τρίτη (11/5 – 20:30, 7SPORTS HD). Στις 15:00 θα αναμετρηθούν ΑΟ Αραδίππου – CyView Λατσιά και στις 17:30 Πανελλήνιος – ΕΝ Αθηένου.