Ένας έφηβος και μια νεάνιδα νικητές στο αεροβόλο πιστόλι

Ένας έφηβος και μια νεάνιδα, ήταν οι νικητές στο αεροβόλο πιστόλι, στον τελευταίο αγώνα σταθερού στόχου του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Και για να είμαστε πιο δίκαιοι στη διατύπωση θα πρέπει να πούμε «μια νεάνιδα κι ένας έφηβος» ήταν οι νικητές, αφού σε άλλο ένα αγώνα στο αεροβόλο πιστόλι οι νεάνιδες «δίδαξαν» ευστοχία σε άνδρες, γυναίκες και έφηβους συναθλητές τους!

Ο τελευταίος αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λάρνακας» κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Νοεμβρίου. Η νεάνιδα Χριστιάνα Γεωργίου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, σε άλλο ένα αγώνα απέδειξε την έφεσή της στο συγκεκριμένο αγώνισμα και με 557/600 πήρε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, με 23 πόντους πάνω από τον πρώτο άνδρα, και 21 πόντους πάνω από την πρώτη γυναίκα και τον πρώτο έφηβο! Στην κατάταξη ανδρών – εφήβων πρώτευσε ο νεαρός Ανδρέας Χαραλάμπους της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 536/600, ο οποίος την ίδια μέρα ήταν και ο νικητής στο αεροβόλο τουφέκι!

Στις άλλες κατηγορίες, ο Χαράλαμπος Κουρουκλάρης της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στην κατηγορία των ανδρών με 534/600, η Κωνσταντίνα Γεωργίου της ίδιας Οργάνωσης, στην κατηγορία των γυναικών με 536/600, ενώ στους παίδες την πρώτη θέση πήρε ο Ανδρέας Σοφοκλέους της ΕΛΕΣΚΟ με 530/600 και στις κορασίδες, η Κωνσταντίνα Μαρκίδου της ΣΚΟΛΕΥ, με 544/600. Η 15χρονη κορασίδα, που την ίδια μέρα αγωνίστηκε και κέρδισε τις νεάνιδες στο αεροβόλο τουφέκι!

Τέλος, στις κατηγορίες όπου οι αθλητές χρησιμοποιούν σταντ για στήριξη του όπλου τους, ο Γιώργος Καμπούρης της ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ, με 373/400 και η Λιάνα Χριστοδούλου της ίδιας Οργάνωσης πρώτευσε στο αεροβόλο πιστόλι παγκορασίδων με 317/400.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα στο αεροβόλο πιστόλι για το «Κύπελλο Λάρνακας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: