Συγκλονιστικό ντέρμπι με νικήτρια την Sabbianco Ανόρθωση

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που αποτέλεσε την καλύτερη διαφήμιση για το Χάντμπολ, η Sabbianco Ανόρθωση κέρδισε 24-21 τον Παρνασσό στο «Σωτήρειο» Αθλητικό και ολοκλήρωσε την Α’ Φάση στην κορυφή με δέκα νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ο Παρνασσός εμφανίστηκε εξαιρετικά ανταγωνιστικός και παρότι δεν πέρασε μπροστά στο σκορ μετά τα αρχικά στάδια του αγώνα, εντούτοις, ήταν στη διεκδίκηση της νίκης έως τα τελευταία λεπτά.

Πλέον η ομάδα του Στροβόλου βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 14β (7 νίκες σε 9 αγώνες) έχοντας στο χέρι παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Η Sabbianco Ανόρθωση έχει σαφές προβάδισμα 2-0 στις μεταξύ των δύο ομάδων αναμετρήσεις καθώς οι νίκες μεταφέρονται – πρωταθλήτρια στέφεται η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις πέντε νίκες. Η ομάδα της Αμμοχώστου διατηρεί προβάδισμα και για το πλεονέκτημα έδρας στα play off αφού οι βαθμοί μεταφέρονται στη Β’ Φάση.

* Με αγώνα λιγότερο

Το παιχνίδι στην Αγλαντζιά διεξήχθη μπροστά σε γεμάτη εξέδρα και ήταν συναρπαστικό. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προηγήθηκε 7-3 και διατήρησε διαφορά 2-3 γκολ για να κλείσει το ημίχρονο στο 11-8. Στο β’ ημίχρονο ο Παρνασσός αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 16-16 στο 41’. Στο 52’ το σκορ ήταν 19-19 με την Sabbianco Ανόρθωση να προηγείται ξανά με 22-20 στο 56’, βάζοντας βάσεις νίκης η οποία ήρθε με 24-21.

- Πλέον υπάρχει διακοπή του  Πρωταθλήματος λόγω των αγώνων  της Εθνικής, με την επιστροφή  στους αγώνες να προγραμματίζεται  για το τελευταίο Σαββατοκύριακο  του Ιανουαρίου.