Νιχάτ και Γεωργία πρωταθλητές τραπ!

Ο Τουρκοκύπριος διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νιχάτ Ακτερζί  και η διεθνής σκοπεύτρια της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Γεωργία Κωνσταντινίδου, είναι οι φετινοί πρωταθλητές του τραπ ανδρών και γυναικών, οι οποίοι συγκέντρωσαν τις περισσότερες επιτυχίες στην κατηγορία τους. Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αγώνισμα του τραπ περιλάμβανε 7 αγώνες και για κάθε αθλητή και αθλήτρια μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα.

Ο Νιχάτ, κέρδισε τους δυο από τους επτά πρωταθληματικούς αγώνες και κατέγραψε 704 επιτυχίες στους 750 μετρήσιμους δίσκους και έκοψε πρώτος το «νήμα» του πρωταθλήματος, 4 δίσκους πάνω από τον δευτεραθλητή Ανδρέα Μακρή της ΣΚΟΕΠΑ, ο οποίος συγκέντρωσε 700/750. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ με 698/750. Ο φετινός πρωταθλητής ήταν ο μόνος σκοπευτής που κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στο πρωτάθλημα, ενώ αγωνίστηκε στους 5 από τους 7 τελικούς, πετυχαίνοντας 2 πρώτες νίκες, μια δεύτερη, μια τρίτη και μια πέμπτη νίκη. Τους υπόλοιπους 5 αγώνες τους κέρδισαν 5 διαφορετικοί σκοπευτές. Συγκεκριμένα, ο Νιχάτ κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» και το «Κύπελλο Κερύνειας». Οι υπόλοιποι αγώνες είχαν τους ακόλουθους νικητές:

• Κύπελλο Λάρνακας:              Αδάμος Σελίπας         ΣΚΟΛΑΡ
  • Κύπελλο Πάφου:                  Ανδρέας Βασιλείου     ΣΚΟΕΠΑ
  • Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη:   Παύλος Κουτσόφτας   ΣΚΟΛΕΥ
  • Κύπελλο Παραλιμνίου:          Άδωνης Μυλωνάς       ΣΚΟΛΕΥ
  • Παγκύπριοι Διασωματειακοί:   Χρ. Κωνσταντινίδης    ΣΚΟΛΕΜ

Στο τραπ γυναικών, η «μόνιμη» πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΥ Γεωργία Κωνσταντινίδου, ήταν η νικήτρια στους 5 από τους 6 αγώνες που πήρε μέρος και συγκέντρωσε 655 εύστοχες βολές στους 750 δίσκους, 106 επιτυχίες περισσότερες από τη δεύτερη Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με μια πρώτη νίκη (Παγκύπριοι Διασωματειακοί Αγώνες) και 549/750. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Αννίτα Κουκκουλλή (ΣΚΟΛΑΡ), που επίσης συγκέντρωσε μια πρώτη νίκη (Κύπελλο Αμμοχώστου), συγκεντρώνοντας 475/750.

Στις άλλες κατηγορίες, ο νεαρός Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ είναι ο φετινός πρωταθλητής στο τραπ εφήβων με 629/750, ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Γιώργος Γρηγορίου (521/750) και Νεόφυτος Νικολάου (583/750), είναι οι πρωταθλητές στο τραπ παίδων και παρατράπ αντίστοιχα.

Η τελική κατάταξη σε κάθε κατηγορία του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2021 στο αγώνισμα του τραπ είναι η ακόλουθη: