Οι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες τραπ

Η ομάδα τραπ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής Άδωνης Μυλωνάς της ίδιας Οργάνωσης ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες , που έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού στη μνήμη του τέως πρωταθλητή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΛΕΜ και της ΣΚΟΚ αείμνηστου Περικλή Τάνου. Τους αγώνες αθλοθέτησαν οι εταιρίες GARPOZIS CONSTRUCTION & DEVELOPMENTS και ILESO TRADING & INVESTMENT LTD.

Η μεγάλη έκπληξη στους αγώνες ήρθε από το τραπ γυναικών, όπου η νεαρή Δέσποινα Τσαγγαρίδου της ΣΚΟΛΕΥ κατέκτησε την πρώτη θέση, κερδίζοντας στον τελικό την πρωταθλήτρια του τραπ Γεωργία Κωνσταντινίδου, ενώ στους έφηβους νικητής ήταν ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης, άλλος ένας αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ και στο παρατράπ πρώτευσε ο Νίκος Δημητρίου της ΣΚΟΑΜ με 86/125 και με καλύτερη τελευταία πούλα από τον Γιώργο Παπαηλία της ΣΚΟΛΑΡ που πέτυχε το ίδιο αποτέλεσμα.

Στην κατάταξη των ανδρών, όπου ο Άδωνης Μυλωνάς πέρασε στον τελικό με 118/125, κέρδισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, αφού χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» τον συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ Παύλο Κουτσόφτα, με τον οποίο είχε ισοβαθμήσει με 30/35. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Ανδρέας Μακρής της ΣΚΟΕΠΑ με 17/25, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Πέτρος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 10/15. Στον νικητή, πέρα από το έπαθλο των αθλοθετών, απονεμήθηκε και η τιμητική πλακέτα που αθλοθετεί κάθε χρόνο η οικογένεια Περικλή Τάνου.

Στο τραπ γυναικών, όπως προαναφέραμε νικήτρια ανεδείχθη η Δέσποινα Τσαγγαρίδου που στον τελικό κέρδισε τη Γεωργία Κωνσταντινίδου με 22/35 έναντι 20/35, ενώ τρίτη τερμάτισε η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 9/25. Στον τελικό των εφήβων, ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης εξασφάλισε την πρώτη θέση με 23/35, έναντι 19/35 του Ηλία Αηλιώτη της ΣΚΟΕΠΑ, που πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Βασιλείου της ΣΚΟΛΑΡ με 16/25.