Μάχη για την 4αδα

Μετά το πέρας και της 11ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος πλέον το ενδιαφέρον εστιάζεται στην ομάδα που θα συμπληρώσει την πρώτη τετράδα για τη δεύτερη φάση.

Οι δύο πρώτες θέσεις και μάλλον και η τρίτη πρέπει να θεωρούνται καπαρωμένες. Η Sabbianco Ανόρθωση κέρδισε εύκολα εκτός έδρας το ΘΟΪ Αυγόρου με 34-11 (ημίχρονο 20-7) και συνεχίζει αήττητη την πορεία της, ενώ την ακολουθεί με 18 βαθμούς ο Παρνασσός που επικράτησε, επίσης με άνεση, της ΕΝΑΒ με 37-16 (ημίχρονο 17-7).

Προβάδισμα για να κλείσει την πρώτη φάση στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας πήρε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 31-27 (ημίχρονο 16-13).

Ο ΑΠΟΕΛ, με 11 βαθμούς, πλέον σκέφτεται τη διατήρηση της 4ης θέσης με τον ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς και τον Προοδευτικό να ερίζουν για τη θέση έχοντας εννέα και οκτώ βαθμούς αντίστοιχα. Στον μεταξύ τους αγώνα για την 11η αγωνιστική το συγκρότημα των Αγίων Τριμιθιάς κέρδισε με 29-22 (ημίχρονο 11-7), ενώ οι δύο ομάδες έχουν και αγώνα λιγότερο καθώς εκκρεμεί το μεταξύ τους παιχνίδι από τον πρώτο γύρο.

Στις εναπομείνασες αγωνιστικές υπάρχει η αναμέτρηση ανάμεσα στον Προοδευτικό και τον ΑΠΟΕΛ στο φινάλε της πρώτης φάσης. Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ έχει να δώσει και τα παιχνίδια με Παρνασσό και ΘΟΪ Αυγόρου, ενώ ο Προοδευτικός με Sabbianco Ανόρθωση και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Το πρόγραμμα για τον τρίτο διεκδικητή της 4ης θέσης, ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς, είναι δύσκολο καθώς εάν εξαιρέσουμε την τελευταία ΕΝΑΒ, στη συνέχεια έχει να αντιμετωπίσει τους δύο πρωτοπόρους Παρνασσό και Sabbianco Ανόρθωση.

Επέλαση της Ε.Ν. Αθηένου
Στο πρωτάθλημα γυναικών η Ε.Ν. Αθηένου συνεχίζει ακάθεκτη, κερδίζοντας τον εκτός έδρας τον Πανελλήνιο με 38-29 (ημίχρονο 17-16) και πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες. Στο άλλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, που ήταν η πιο παραγωγική από πλευράς σκοραρίσματος μέχρις στιγμής με συνολικά 147 γκολ, τα CyView Λατσιά κατέγραψαν την δεύτερη νίκη τους, επικρατώντας με 53-27 (24-16 ημιχ) του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς.

Β’ κατηγορία
Ο ΑΟ Αραδίππου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Β’ κατηγορίας για την 6η αγωνιστική, κερδίζοντας με 32-28 (ημίχρονο 16-11) τον Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στους δέκα βαθμούς, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της διοργάνωσης.

Πιο πίσω με 8β είναι ο Πανελλήνιος που ηττήθηκε από τον Απόλλων Αγίου Παύλου με 27-26. Ισοπαλίες σημειώθηκαν στα άλλα δύο παιχνίδια της αγωνιστικής: Ομόνοια Αγ. Βαρβάρας - Ατρόμητοι Αγ. Τριμιθιάς 24-24 και CyView Λατσιά - ΑΟ Ανθούπολης 30-30.