Ο Πάμπος Χατζημιχαήλ κέρδισε το «Κύπελλο Λευκωσίας»

Με το δεξί μπήκε στο φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής Σπόρτιγκ, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Πάμπος Χατζημιχαήλ, ο οποίος κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 88 επιτυχίες στους 100 δίσκους! Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λευκωσίας» κι έγινε στο Ολυμπιακό Σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, την περασμένη Κυριακή 11 Φεβρουαρίου με αθλοθέτη τα Κλινικά Χημεία “TYMVIOS LABS”. Οι διοργανωτές αφιέρωσαν τον αγώνα στη μνήμη τεσσάρων κορυφαίων σκοπευτών, που άφησαν ο καθένας τη δική του σφραγίδα στην κυπριακή σκοποβολή. Στους Λάκη Ψημολοφίτη, Μάικ Τύμβιο, Λουκή Σουρμελή και Τάσο Λόρδο και μέλη των οικογενειών τους κλήθηκαν και απένειμαν έπαθλα στους νικητές.

Πίσω από τον νικητή του αγώνα, ο Ηλίας Ηλία της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 86/100, ενώ ο Ευγένιος Ζήσιμος της ίδιας Οργάνωσης τερμάτισε στην τρίτη θέση με 85/100, μετά από αγώνα μπαράζ με τον Ιάσονα Τζιοβάνη της ΣΚΟΕΠΑ που είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Γρηγόρης Τούμπας της ΣΚΟΚΕΡ με 83/100, στην Γ’ κατηγορία ο Σπύρος Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΥ και στην Δ’ κατηγορία ο συναθλητής του Κύπρος Κυπριανού με 84/100.

Στην κατηγορία των εφήβων, νικητής αναδείχθηκε ο νεαρός Κυριάκος Παπαζαχαρίας της ΣΚΟΛΑΡ με 74/100, στους σίνιορς ο Λεόντιος Λεοντίου της ίδιας Οργάνωσης με 79/100 και στους βετεράνους ο Μίκης Φυλακτού της ΣΚΟΛΕΥ με 76/100. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου πρωταθληματικού αγώνα για το «Κύπελλο Λευκωσίας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: