Πήρε τον πρώτο φετινό τίτλο η Sabbianco Ανόρθωση

Η Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου κατέκτησε το 36ο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Ανδρών στο Χάντμπολ, κερδίζοντας τον Παρνασσό Στροβόλου με σκορ 29 – 28, σε αγώνα διαφήμιση του χάντμπολ, που έγινε την Παρασκευή (27/9) και με τον οποίον άνοιξε η αυλαία της σεζόν 2024-25. Ο Παρνασσός μείωσε στο γκολ μισό λεπτό πριν από το τέλος, ενώ είχε την τελευταία επίθεση, την οποία έχασε.

Η νταμπλούχος ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη προηγήθηκε 14-11 στο ημίχρονο, ενώ το β’ ημίχρονο ανήκε στην ομάδα του Στροβόλου.

Είναι το τέταρτο συνεχόμενο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ για τους κυανόλευκους και συνολικά ο δωδέκατος σερί τίτλος από το 2021 αφού μετρούν τέσσερα σερί νταμπλ (2021, 2022, 2023, 2024).

Η Sabbianco Ανόρθωση πήρε προβάδισμα από τα πρώτα στάδια του αγώνα, το οποίο σταδιακά διεύρυνε για να πάει στ’ αποδυτήρια με +3. Στο β’ ημίχρονο ο Παρνασσός έκανε μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσει το ματς, μείωσε στα δύο γκολ στο 40’ (18-16) όμως με σερί 3-0 από το 47’ έως το 50’ η «Κυρία» προηγήθηκε 25-19 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ωστόσο, οι παίκτες του Σ. Ζωγράφου δεν είχαν πει την τελευταία του λέξη και «μάζεψαν» τη διαφορά σε 28-26 (57’) και 29-28 στο 59.30’’, κερδίζοντας στο τέλος το ζεστό χειροκρότημα των οπαδών τους.

Sabbianco Ανόρθωση (Μ. Ευσταθιάδης): Κωστακίδης, Γουργούμης, Λεωνίδου, Μπακατσέλος, Ι. Αργυρού 2, Νούνγκοβιτς, Μπέζερ, Σεϊρεκίδης 4, Τσαναξίδης 3, Αντάμοβιτς 4, Μπούντιτς 7, Καϊμακάμης 4, Σέλβι, Χαραλάμπους 1, Μούγιτς 4, Φεσιάς

Παρνασσός Στροβόλου (Σ. Ζωγράφου): Ππούμος, Ταρτίος 5, Δημοσθένους 6, Οέντα, Μπαμπατζανίδης, Χατζηδάκης 1, Στούμπης 1, Ζούρεκ 2, Λάσκος 2, Χατζησάββας 5, Καρκαλάτος 1, Ρούσσος, Ευδοξίου, Τζούβας 1, Αραούζος, Κορκολής 4