Αποκλεισμός από την Άντβερπ για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Αποκλείστηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup, χάνοντας με 60-76 από τη βελγική Αντβέρπ, η οποία μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και κατάφερε να πάρει στο τέλος το ροζ φύλλο και την πρόκριση.

Η Αντβέρπ πέτυχε τα πρώτα καλάθια στον αγώνα και πέτυχε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην πρώτη περίοδο είχε διαφορά οκτώ πόντων (9-17), ανοίγοντας τις αποστάσεις μέχρι το 13′ με σερί επτά πόντων στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, το οποίο σταμάτησε με το λέι απ του Χίλιαρντ (11-24). Η περίοδος έκλεισε με καλάθι του Τάιους για να πέσει η διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (24-33).

Το σκορ κινήθηκε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Βέλγους να καταφέρνουν να μεγαλώσουν τη διαφορά κατά τρεις πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (40-52) και με ακόμα τέσσερις μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού (60-79).

Οι κιτρινοπράσινοι «αποχαιρέτησαν» την Ευρώπη για τη σεζόν 2022-23 και θα περιοριστούν στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 24-33, 40-52, 60-76

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Xριστοδούλου 15, Γεωργίου, Μαντοβάνης 3, Στυλιανού, Tyus 6, Gresham 17, Hilliard 4, Hunt, Kορωνίδης, Μανωλόπουλος, Παντελή 12, Σιζόπουλος 3.

Τelenet Giants Antwerp (Ivica Skelin) De Ridder 9, Goodin 8, Hamm Jr 8, Smout, Woodson 12, Despalier 4, Mwema 5, Rogiers 10, Upshaw 11, Watson Jr 10.