Στην Μπαρτσελόνα το «El Clasico», η Ρεάλ πήγε για την επική ανατροπή αλλά...

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει το «El Clasico» επικρατώντας με 79-72 της Ρεάλ, η οποία παρότι βρέθηκε στο -23, προσπάθησε για την επική ανατροπή αλλά όταν χρειάστηκε τα... μεγάλα σουτ, δεν τα βρήκε.

To «El Clasico» ξεκίνησε όπως όλοι περίμεναν, με την Μπαρτσελόνα να έχει το προβάδισμα αλλά την Ρεάλ να την παρακολουθεί στενά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-14). Όλα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο. Οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στους αντιπάλους τους βγάζοντας τους εκτός ρυθμούς, ενώ επιθετικά είχαν αρκετές επιλογές. Έτσι το... εύθραυστο 25-21 του 12ου λεπτού έγινε 48-27 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 23-6 και να στέλνει την διαφορά τους 21 πόντους.

Μάλιστα με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τους 23 πόντους (50-27). Κάπου εκεί η Ρεάλ αποφάσισε να δείξει πως... υπάρχει μέσα στο γήπεδο και ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Με «όπλο» την άμυνα της κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 64-52. Η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ άρχισε να σκοράρει από το... τρίποντο και έτσι το 70-58 μετατράπηκε σε 74-69, με 1' και 40΄΄ πριν το τέλος. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο όμως η «Βασίλισσα» δεν βρήκε το... μεγάλο σουτ, ένα τρίποντο του Γιουλ στο 75-69 ήταν άστοχο, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στην νίκη με 79-72.

Η Μπαρτσελόνα είχε για κορυφαίους τους Κούριτς με 15 πόντους, Ντέιβις με 14, Χίγκινς με 13 πόντους ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 3 πόντους (1/2β., 1/1διπ., 0/4τρ.) και 7 ασίστ. Από την Ρεάλ ο Τόμπκινς είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72.