Με σούπερ Άλι άλωσε το Τελ Αβίβ η Φενέρμπαχτσε

Με τον Μουχάμεντ Άλι να... οργιάζει, η Φενέρμπαχτσε πέρασε από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (65-75) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες.

Σπουδαίο διπλό για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία άλωσε την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ (65-75) και επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από 3 διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα (3-3)!

Πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές ο Μουχάμεντ Άλι, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα! Από κοντά και οι Έντι (11 πόντοι με 4/4 εντός παιδιάς) και Ντε Κολό (13 πόντοι, 3 ασίστ).

Από την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που υποχώρησε στο 2-4, διασώθηκαν οι Γουίλμπεκιν (23 πόντοι) και Ζίζιτς (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η Μακάμπι μπήκε... φουριόζα στο παιχνίδι και έχτισε διαφορά 9 πόντων (13-4) στο τετράλεπτο. Με τον Γουίλμπεκιν να πυροβολεί, η ομάδα του Σφαιρόπουλου διατήρησε τη διαφορά της μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τη Φενέρμπαχτσε να βελτιώνει την άμυνα της: με σερί 8-0, μετέτρεψε το 24-18 σε 24-26 (13’) και γύρισε το μομέντουμ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 7-0 (31-26 στο 15’), ωστόσο οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό, με τον Βέσελι να μπαίνει στην εξίσωση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του στο +3 (38-35).

Στην τρίτη περίοδο, οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν καλύτερα και διατήρησαν μικρή διαφορά (45-40 στο 25’), όμως το δεύτερο μισό σε αυτό το δεκάλεπτο ανέβασε στροφές ο Ντε Κολό κι έφερε τους φιλοξενούμενους στο +2 (54-56).

Με εφαλτήριο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της, η Φενέρμπαχτσε εκτοξεύτηκε στο +11 (58-69) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Με 5 σερί πόντους από τον Γουίλμπεκιν, η Μακάμπι Τελ Αβίβ μείωσε (63-69 στο 37’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη (65-75).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-35, 54-56, 65-75.

Πηγή: sport-fm.gr