Με επιθετικό πλουραλισμό λύγισε τη Βαλένθια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Βαθιά ανάσα για την ΤΣΣΚΑ, που έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια (84-75) στη Μόσχα και επανήλθε στις νίκες έπειτα από 2 σερί ήττες, ενόσω ανέβηκε στο 3-3.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ιτούδη ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 4 ακόμα παίκτες των Ρώσων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Κλάιμπερν 15, Χίλιαρντ 12, Βόιγκτμαν 11, Σενγκέλια 10).

Για τους Ισπανούς διακρίθηκαν οι Κάλινιτς (15 πόντοι) και Λαμπεϊρί (10 πόντοι), με το σύνολο του Πονσαρνάου να υποχωρεί στο 3-2.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10-8 (6’) έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Κι ενώ οι Ισπανοί έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό (11-14 στο 8’), ήρθε ένα ξέσπασμα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας οριακά προβάδισμα (17-16).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα προσωπικό σόου του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πήρε μπρος επιθετικά κι έφερε την ομάδα του Ιτούδη στο +12 (28-16 στο 13’). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 11-0 (!) και μείωσαν στον πόντο (28-27 στο 16’).

Η αντίδραση των Ρώσων ήρθε με 9-0, που μετέτρεψε το 33-32 (17’) σε 42-32 (19’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 7 πόντων (42-35) και τον Τζέιμς να σταματάει στους 15!

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε 5-0 και απομακρύνθηκε με +12 (47-35), ωστόσο οι παίκτες του Πονσαρνάου αντέδρασαν και με εφαλτήριο την άμυνα, μείωσαν σε 50-44 (25’).

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο (59-58), με τους γηπεδούχους να έχουν μπλοκάρει επιθετικά. Με ένα τρίποντο του Βόιγκτμαν, η ομάδα του Ιτούδη έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (62-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι μπήκαν... φουριόζοι και με άγριες διαθέσεις για να καθαρίσουν το παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 9-2, οι γηπεδούχοι εκτοξεύτηκαν στο +11 (71-60 στο 33’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Μέσω... Κάλινιτς, η Βαλένθια έτρεξε 6-0 και πλησίασε (71-65 στο 35’), αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο. Έχοντας αρκετές λύσεις επιθετικά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν απειλήθηκε στα τελευταία λεπτά κι έφτασε με σχετική άνεση στο ροζ φύλλο (84-75).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-35, 62-58, 84-75.

Πηγή: sport-fm.gr