Κατώτερος της ΤΣΣΚΑ ο Παναθηναϊκός

Η... πληγή των επιθετικών ριμπάουντ σε κομβικά σημεία του αγώνα και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση, δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό την υπεράσπιση της έδρας του, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τον Ολυμπιακό που περνά εφέτος από το κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 83-89 από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-3. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι πανηγύρισαν την 4η νίκη και δεύτερη μακριά από το «σπίτι» τους.

Ο Παναθηναϊκός έχασε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, αντιδρούσε κάθε φορά που σήκωνε τον... απινιδωτή στην επίθεση ο Νεμάνια  Νέντοβιτς (19π., 4/5τρ.), αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να προσπεράσει, απέναντι στη... Λερναία Ύδρα που ακούει στο όνομα ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Στο πλευρό του Σέρβου, «πάλεψαν» για την ανατροπή οι Ιωάννης Παπαπέτρου (13π., 7ρ.), Λευτέρης Μποχωρίδης (10π., 2/2τρ., 2ασ.), Γιώργος Παπαγιάννης (10π., 7ρ.), ενώ ο Άαρον Γουάιτ έδειξε ότι αρχίζει να βρίσκει τα πατήματα του (11π., 3ρ.).

Στον αντίποδα, οι Ρώσοι έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 με τους Νταρούν Χίλιαρντ (14π., 4τρ.), Ντάνιελ Χάκετ (13π., 2τρ.), Μάικ Τζέιμς (10π., 2τρ.), Γιάνις Στρέλνιεκς (9π., 2τρ.), είχαν πρώτο σκόρερ τον Ουίλ Κλάιμπερν (15π., 7ρ.), και κυριάρχους των επιθετικών ριμπάουντ τους «πύργους», Τορνικέ Σενγκέλια (6π., 3 επ. ρ.), Νικολα Μιλουτίνοφ (6π., 4 επ. ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Η απόφαση του Δημήτρη Ιτούδη να τοποθετήσει ψηλά... οδοφράγματα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (Μιλουτίνοφ, Κουρμπάνοφ και Σενγκέλια) έκαναν εφιαλτική τη ζωή του Παναθηναϊκού, που αδυνατούσε να περάσει τη μπάλα στο ζωγραφιστό και μάταια προσπαθούσε να απαντήσει από την περιφέρεια. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-18 στο 5΄, έχοντας σε... κέφια τον Χίλιαρντ από τα 6.75. Ωστόσο, στο τελευταίο τετράλεπτο της πρώτης περιόδου και συγκεκριμένα όταν ο Ιτούδης χαμήλωσε το σχήμα, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, αξιοποίησε τους αιφνιδιασμούς, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τους Ουάιτ, Νέντοβιτς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση απάντησαν με επιμέρους σκορ 19-6 για το 24-24 του δεκαλέπτου!

Με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει και πάλι νωχελικά στο παρκέ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε στα πρόσωπα των Τζέιμς, Χάκετ, Στρέλνιεκς και φυσικά του Χίλιαρντ (τελείωσε με 4/4 τρίποντα το πρώτο ημίχρονο) τους «εκτελεστές» που έψαχνε από τα 6.75, αξιοποίησε όλους τους αιφνιδιασμούς και με νέο επιμέρους σκορ 7-25 εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (31-49) στο 17΄. Η αφύπνιση του Νέντοβιτς, όμως, φρόντισε να δώσει και πάλι σφυγμό στους «πράσινους» και μετά από προσωπικό σερί 8-0 του Σέρβου (2 τρίποντα) το «τριφύλλι» μείωσε σε 42-51 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό μέσα από την εξαιρετική του άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο 24΄ σε 52-53, μετά από τρίποντο του Φόστερ. Ωστόσο, τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ των «πράσινων» και τα διαδοχικά φάουλ, που έστελναν τους Ρώσους στη γραμμή των βολών, βοήθησαν την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με 52-60 στο 27΄. Το τρίποντο του Στρέλνιεκς στο 29΄ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (54-63), για να κλείσει η ομάδα του Δημήτρη Ιτούφη το δεκάλεπτο στο +7 (58-65).

Τα επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ έκαναν τη διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τους Ρώσουε να τρέχουν σερί 0-8 και στο 32΄ να ξεφεύγουν με 58-73. Χάκετ και Βόιτμαν είχαν την απάντηση από τα 6.75 σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης του Παναθηναϊκού και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μποχωρίδη σε άμυνα, δημιουργία και επιθεση, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τελικό 83-89.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Σέμες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 10 (2), Παπαπέτρου 13 (2), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (4), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπολομπόι 6, Τζέιμς 10 (2), Χίλιαρντ 14 (4), Χάκετ 13 (3), Στρέλνιεκς 9 (2), Βόιτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 15, Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 6, Κουρμπάνοφ 5 (1).