Έκανε ανατροπάρα και νίκησε την Εφες η Μπάγερν

Η Μπάγερν νίκησε 74-71 την Αναντολού Εφές στο «Αμπντί Ιπεκτσί» γα την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αν και έχανε με -10 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, και έφτασε στο 7-2 το ρεκόρ της, παρέμεινε στη δεύτερη θέση και άφησε τους Τούρκους στο 4-4 με ένα ματς λιγότερο.

Η Εφές έφτασε στο +1 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, η Μπάγερν έκανε 10-0 σερί και έφτασε στο +5 στη δεύτερη περίοδο, έφτασε στο +7, η Εφές απάντησε με 10-0 και έφτασε σταδιακά στο +10, όμως οι Μπόλντγουιν και Ρέινολντς έφεραν την ανατροπή.

Ο πρώτος είχε 14 πόντους και ο δεύτερος νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Τσίπσερ συμπλήρωσε 12 πόντους. Για τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Πλάις με 19 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση του Μίτσιτς με 12 πόντους.

Το 14-14 στο 6’ έδειχνε πως θα πηγαίναμε σε ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, αφού ο Λάρκιν ήταν εκτός ρυθμού και το 23-22 της πρώτης περιόδου δικαίωνε τα αρχικά προγνωστικά.

Η άμυνα της Μπάγερν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανάγκασε την Εφές να μη σκοράρει και ο Τζέντοβιτς έφερε το 23-27. Ο Τσίπσερ έφερε το 23-32 και ο Μπόλντγουιν διατήρησε το +5 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, οι Τούρκοι είχαν 3/12 σουτ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν άρχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στο σκοράρισμα, η Εφές, έτσι, προηγήθηκε 51-48, με τους Μοερμάν και Πλάις να βρίσκουν τις λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα και να φτάνουν στο 57-48 με 20-8 επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα.

Με τις άμυνες να παίζουν πρωτεύοντα ρόλο, το σκορ έμεινε χαμηλά στην τέταρτη περίοδο, ο Μπόλντγουιν κι ο Λούτσιτς έπαιρναν τις γερμανικές επιθέσεις, όμως η Εφές έφτασε στο +8. Η Μπάγερν μείωσε στο -4 στο 37’. Ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 66-64, ο Λάρκιν έκανε το 68-64, ο Ουάιλερ-Μπαμπ μείωσε σε 68-67 στο 28’. Ο Ρέινολντς ισοφάρισε σε 70-70 με γκολ-φάουλ, ο ίδιος έκανε το 70-72 στο 39', πριν φάει τάπα ο Μίτσιτς σε λέι απ, ο Λούτσιτς αστόχησε από μέση απόσταση και ο Λάρκιν με 1/2 βολές έκανε το 71-72 στα 18". Ο Μπόλντγουιν έβγαλε μακρινή πάσα στον Ρέινολντς και ο τελευταίος τέλειωσε την υπόθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Γκαζί, Σανλί 2, Μορμάν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάις 19 (8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (1/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Άντερσον 7 (1), Σιμόν 7 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 8 (2), Μπάλντουιν 15 (6/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Μπρέι, Ρέινολντς 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές), Τόμας, Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τσίπσερ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 4

Πηγή: sport-fm.gr