Ζαλγκίρις - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: «Διπλό» με υπογραφή Μάικ Τζέιμς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε στο Κάουνας την Ζαλγκίρις (78-87) έχοντας σε καταπληκτικό βράδυ τον Μάικ Τζέιμς (27π., 5ασ.).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε τη νίκη στο Κάουνας αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 78-87. Ο Μάικ Τζέιμς λίγες μέρες μετά την αναστάτωση που προκάλεσε στην ομάδα του, παρουσιάστηκε καταληκτικός, σκόραρε τους 8 τελευταίους πόντους της και με 27 συνολικά έκρινε το ματς.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες έψαχναν ποια θα ελέγξει τον ρυθμό, το κατάφερε η ομάδα του Ιτούδη. Με πρωταγωνιστή τον Χίλιαρντ και εν συνεχεία τον Τζέιμς κατάφερε να προηγηθεί με 17-26 με σουτ του Αμερικανού στο τέλος της περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε επιπλέον λύσεις στο πρόσωπο του Κλάιμπερν στον οποίο άνηκε το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 22-37 (15'). Οι γηπεδούχοι με 2/2 τρίποντα του Χέιζ έβγαλαν αντίδραση και φρόντισαν να αισθανθούν κάπως καλύτερα (37-42, 19').

Οι Λιθουανοί μείωσαν ακόμη περισσότερο (50-54, 25') χάρη σε εύστοχο σουτ του Μιλάκνις πίσω από τα 6,75, όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πιο εύκολα καλάθια και βρέθηκαν εκ νέου στο +8 (52-60, 27').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 64-72, αλλά η Ζαλκγίρις με τον Γκριγκόνις να πρωταγωνιστεί κατάφερε να μειώσει σε 78-79, όμως το τρίποντο του Τζέιμς από τα 8 μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ διαθέτει παίκτες με τρομερή προσωπικότητα που φάνηκε στο τέλος. Η Zαλγκίρις υπέπεσε σε 14 λάθη αντί μόλις 9 των νικητών.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Tζέιμς τελείωσε με 27 πόντους (3/5δ., 5/6τρ., 6/6β.), ένα ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σάσα Βαστούρια σε 12:44 είχε 2 πόντους και αρνητικό ranking (-2).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν πρόσφερε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 78-79, ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων κι έκανε το 78-82 και με ακόμη 5 δικούς του πόντους έκρινα το αποτέλεσμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τα 14 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ την ευκολία που έχανε σημαντικές διαφορές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Τζέιμς στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 38-45, 58-66, 78-87

Πηγή: gazzetta.gr