Είδε… άστρα στο «Αστρομπάλ» ο τραγικός Παναθηναϊκός

Ένας αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια από τη Βιλερμπάν, 97-73, κάνοντας νέο πισωγύρισμα.

Μετά το ένα βήμα μπροστά που έκανε με τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν την Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός έκανε δύο πίσω… Παρουσιάζοντας συμπτώματα της προηγούμενης διαβολοβδομάδας στην Ισπανία, γνώρισε τον διασυρμό με 97-73 από τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» σε εξ αναβολής αγώνα για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague και έμεινε στις τρεις νίκες.

Ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι», που έχασαν κάθε επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν έκτοτε. Ο γίγαντας Φαλ εξουδετερώθηκε αλλά η άμυνα στην περιφέρεια ήταν τραγική επιτρέποντας στους γηπεδούχους 17/24 τρίποντα.

Εκνευριστικά άστοχοι οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, σούταραν με 6/23 τρίποντα έχοντας αρνητικό τον Νέντοβιτς και ακόμη χειρότερο τον Φόστερ. Διασώθηκαν κάπως από το… Βατερλό οι Ντίνος Μήτογλου (12π.-5 ριμπ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (14π.-6 ριμπ.).

Εκτός δωδεκάδας την ύστατη στιγμή ο Σέλβιν Μακ, μετά από ισχυρισμό των Γάλλων πως δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, καθώς στην αρχική ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα δεν ανήκε ακόμη στον Παναθηναϊκό.

Επόμενη αποστολή την Πέμπτη με την Αρμάνι στο Μιλάνο (21:45).