«Βομβάρδισε» τη Βαλένθια η Αρμάνι Μιλάνο

Με καταιγισμό τριπόντων (16/27), η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 95-80 της Βαλένθια και ανέβηκε στο 11-7.

Πολύ σημαντική νίκη, που την εδραιώνει στην πρώτη οχτάδα, για την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία «εκτέλεσε» τη Βαλένθια έξω από τα 6,75μ. (16/27 τρίποντα) κι έφτασε στο άνετο 95-80.

Έτσι, η ομάδα του Μεσίνα ανέβηκε στο 11-7 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα έναντι των Ισπανών. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντατόμε (27 πόντοι με 6/8 τρίποντα) και Ντιλέινι (17 πόντοι με 4/6 τρίποντα).

Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» -που υπέστησαν την 3η σερί ήττα τους- είχαν ως διακριθέντες τους Γουίλιαμς (17 πόντοι, 5 κλεψίματα) και Κάλινιτς (14 πόντοι, 4 ασίστ).

Το ματς:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όμως η Αρμάνι Μιλάνο πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 9-1 μετέτρεψε το 6-8 (4’) σε 15-9 (6’). Η Βαλένθια απάντησε με προσωπικό 5-0 του Λαμπεϊρί και επανήλθε (15-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να προηγούνται οριακά (21-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Μεσίνα να… οργιάζει. Με τους Ντατόμε και Χάινς να εκτελούν, οι γηπεδούχοι έτρεξαν 16-2 και εκτοξεύτηκαν στο +15 (37-22 στο 14’)!

Το σόου της Αρμάνι Μιλάνο συνεχίστηκε, με τους ΛεΝτέι και Ντιλέινι να παίρνουν τη σκυτάλη επιθετικά και να τη φέρνουν στο +17 (51-34) στο φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τους Ιταλούς να έχουν 10/13 τρίποντα!

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, οι παίκτες του Μεσίνα μπήκαν με… φόρα και συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο τέλος του πρώτου μέρους: με «τετράποντο» του Ντιλέινι, ξέφυγαν με +22 (62-38 στο 22’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί ανέβασαν στροφές, έσφιξαν την άμυνα τους κι έριξαν κάπως τη διαφορά με επιμέρους 17-8 (70-55 στο 27’). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με ένα καλάθι του Ρολ, που έφερε την ομάδα του στο +16 (76-60).

Με τον Πρέπελιτς να παίρνει… φωτιά, η Βαλένθια έτρεξε σερί 9-0 και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι στην εκκίνηση της 4ης περιόδου (76-69 στο 33’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον γνώριμο τρόπο τους: με διαδοχικά τρίποντα, έτρεξαν 17-4 επιμέρους και απομακρύνθηκαν εκ νέου (93-73 στο 38’) καθαρίζοντας τη νίκη τους, η οποία ήρθε με το τελικό 95-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 54-36, 76-60, 95-80.

Πηγή: sport-fm.gr