Νίκη για τη Βιλερμπάν με κορυφαίο τον Νόρις

Για ένα δεκάλεπτο «κοιμήθηκε» αλλά στο τέλος η Βιλερμπάν πήρε τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με κορυφαίο τον Κόουλ Νόρις (22π), που πήρε την ομάδα πάνω του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Βιλερμπάν βρέθηκε να προηγείται με +15 του Ερυθρού Αστέρα, αλλά παραλίγο ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο και τα πολύ κακά ποσοστά στα ριμπάουντ να της στοιχίσουν. Ο Ερυθρός Αστέρας από την άλλη προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά οι Γάλλοι, με ψυχραιμία έφτασαν στην τέταρτη σερί τους νίκη.

Κορυφαίοι για τη Βιλερμπάν ήταν οι Κόουλ και Ντιό, που πέτυχαν από 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Γουόλντεν και Ντόμπριτς με 17 πόντους, είχαν πολύ καλή παρουσία για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σαφές πρόβλημα στα ριμπάουντ (μόλις ένα στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά ευτυχώς είχαν τον Ντιό και με 3/3 τρίποντα τους κράτησε στο παιχνίδι. Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε βραχύ προβάδισμα (19-14) αλλά γρήγορα η Βιλερμπάν τον έπιασε και προσπέρασε (23-25) με τον Στράζελ.

Με δύο τρίποντα του Στράζελ, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 28-31 και με τον Μπάκο, άνοιξαν τη διαφορά στο +6 (29-35). Με ένα επιμέρους 6-15 η Βιλερμπάν, έφτασε στο 29-42 με τους Νουά και Χάουαρντ και τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για τρία ολόκληρα λεπτά. Το κενό διάστημα του Ερυθρού Αστέρα, ακολούθησαν και οι φιλοξενούμενοι, μένοντας χωρίς πόντο για τρία λεπτά και δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να μειώσει (38-45).

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο έδειξε ο Ερυθρός Αστέρας στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 18-12, έφερε το παιχνίδι στον πόντο (56-57) με τη Βιλερμπάν να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στα ριμπάουντ και να μην μπορεί να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα των Σέρβων.

Με Ριθ και Κούζμιτς, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ μετά από αρκετή ώρα (32’, 60-57) και το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι -χέρι. Ο Νόκο έκανε το 69-66, και ο Κόουλ έδωσε βραχύ προβάδισμα για το 72-73. Ο Γουόλντεν έβαλε δύο σημαντικά καλάθια για το 78-77, αλλά ο Κόουλ έβαλε και πάλι μπροστά τη Βιλερμπάν, και με το Χάουαρντ να παίρνει ένα σημαντικό ριμπάουντ στο τέλος, οι Γάλλοι έφτασαν σε μία ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 38-45, 56-57, 78-81

Πηγή: sdna.gr