Στην 2η παράταση η Βαλένθια λύγισε ΤΣΣΚΑ και... Τζέιμς

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 37 πόντους αλλά ήταν ο... μοιραίος για την ΤΣΣΚΑ μιας και έχασε αρκετά... τελευταία σουτ με την Βαλένθια να κερδίζει στην δεύτερη παράταση με 105-103.

Η Βαλένθια είχε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, έχοντας καλή επιθετική λειτουργία, με την ΤΣΣΚΑ να προσπαθεί να βρει τον ρυθμό της. Κάτι που κατάφερε στην τρίτη περίοδο όταν και μείωσε την διαφορά στον… πόντο, ενώ στο τελευταία δεκάλεπτο βρέθηκε και μπροστά στο σκορ με 64-65. Η Βαλένθια αντέδρασε και κατάφερε να ξεφύγει με επτά πόντους (72-65) αλλά η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε και πίεσε για την ανατροπή, την οποία πέτυχε όταν ο Μάικ Τζέιμς με δύο βολές έκανε το 82-84, με 33΄΄ για το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε τραγική άμυνα στην τελευταία επίθεση της Βαλένθια η οποία ισοφάρισε με κάρφωμα του Τόμπι. Ο Τζέιμς πήρε το τελευταίο σουτ της ομάδας της Μόσχας και του αγώνα αλλά ο Βαν Ρόσομ τον έκοψε και έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες πάλευαν… πόντο πόντο για το προβάδισμα, με τον Χέρμανσον να ισοφαρίσει σε 95-95 με 1/2 βολές και μόλις 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάνοντας την ευκαιρία για να δώσει στην Βαλένθια την νίκη. Ο Τζέιμς πήρε και πάλι το τελευταίο σουτ αλλά αστόχησε και έτσι ο αγώνας πήγε στην δεύτερη παράταση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Κάλινιτς να κάνει το 105-103 με 44 δευτερόλεπτα για το τέλος της δεύτερης παράτασης. Ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, η Βαλένθια έχασε άλλη μία ευκαιρία να «καθαρίσει»  τον αγώνα αλλά ο Χέρμανσον ήταν άστοχος στα 6΄΄ με τον Μάικ Τζέιμς να επιχειρεί το τελευταίο σουτ για την νίκη αλλά να είναι άστοχος με το 105-103 να παραμένει και να δίνει στην Βαλένθια μία τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-43, 64, 63, 84-84 (καν.αγ.), 95-95 (α’ παρ.), 105-103 (β’ παρ.)

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr