Με σούπερ Ταβάρες η Ρεάλ υπέταξε τη Ζενίτ

Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, η Ζενίτ μετά από ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψε στο παιχνίδι, όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο τέλος έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και με τον Ταβάρες να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση πήρε την 17η νίκη της στη διοργάνωση (71-75).

Η Ρεάλ φάνηκε να «γκρεμίζει» ότι είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο με ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο είχε να διαχειριστεί την απουσία του εξαιρετικού Ταβάρες, ο οποίος φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ. Στα τελευταία πέντε λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με πολύ καλές επιλογές και έξυπνο παιχνίδι, αλλά και τον Ταβάρες να προσφέρει τα μέγιστα με την επιστροφή του, πήρε μια σπουδαία νίκη με 71-75.

Από τους νικητές ο Ταβάρες σταμάτησε στους 16 πόντους ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ, ενώ και ο Ντεκ με 15 πόντους ήταν καθοριστικός. Από πλευράς Ζενίτ ο Κέβιν Πάνγκος με 14 πόντους και 7 ασίστ πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση.

Στο ξεκίνημα η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Με πολύ καλή άμυνα η «βασίλισσα» κράτησε τη Ζενίτ στους 13 πόντους, ενώ επιθετικά είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και με τον Ταβάρες να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι πετυχαίνοντας 10 πόντους μέσα σε μια περίοδο, πήρε από την αρχή ένα διψήφιο προβάδισμα (13-24). Με σύμμαχο τα 6.75, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά, όμως ο Πάνγκος μείωσε στους 7 (22-29), φτάνοντας παράλληλα τους 11 πόντους. Η Ζενίτ βελτιώνοντας την άμυνα της στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως επιθετικά ο εξαιρετικός Κέβιν Πάνγκος δεν είχε κάποιον δυνατό «σύμμαχο» για να καταφέρει η ρωσική ομάδα να πλησιάσει περισσότερο (29-38).

Με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα και ένα σερί 9-0 η Ζενίτ έφερε το ματς στα ίσα στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (38-38). Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα με την καλή άμυνα της Ζενίτ, ενώ πλέον είχαν «ζεσταθεί» και οι Πόιτρες και Τόμας εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Ταβάρες καθώς είχε φορτωθεί από νωρίς με 3 φάουλ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν πάρει το πάνω χέρι στο σκορ (49-46). Με έξι πόντους του Μπάρον η Ζενίτ βρέθηκε να προηγείται με 58-52, έχοντας σκοράσει 29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όσους σε όλο το πρώτο ημίχρονο.