Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έδωσε τέλος στο ΣΕΦ στο αρνητικό ευρωπαϊκό σερί του (7 διαδοχικές ήττες). Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 94-79 του Ερυθρού Αστέρα, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 12-16 και υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην 21η ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

Αν και ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ομάδα που «καιγόταν» για τη νίκη, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του.

Μπορεί για τους «ερυθρόλευκους» να έχει χαθεί το τρένο των play off, ωστόσο, ήθελαν... απεγνωσμένα τη νίκη κόντρα στους Σέρβους ώστε να σταματήσουν το αρνητικό σερί ηττών που προέρχονταν.

H εικόνα των Πειραιωτών δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ιδιαίτερα στην 3η περίοδο όταν φάνηκαν ξανά τα προβλήματα της ομάδας σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο, η δουλειά έγινε και ο Ολυμπιακός κέρδισε και κάπως επανήλθε η ηρεμία...

Σε ένα ακόμη ματς ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν ο κορυφαίος στο παρκέ (20 πόντοι με 4/5 τρίποντα), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Σάσα Βεζένκοφ (17 πόντοι, 26 ranking). Καλό ματς έκανε και ο Κώστας Σλούκας (14 πόντοι, 7 ασίστ).

Από τους φιλοξενούμενους, που προσπάθησαν στο τρίτο 10λεπτο να αντιδράσουν και τα κατάφεραν σε κάποιο βαθμό, πάλεψε ο έμπειρος Μάρκο Σιμόνοβις (19 πόντοι).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Ζαμόισκι, Ισγκουντέρ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7 (1), Σπανούλης 4, Σλούκας 14, Βεζένκοβ 17 (3), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8, Έλις 4, ΜακΚίσικ 20 (4).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 4, Γουόλντεν 5, Λόιντ 10, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11 (1), Σιμόνοβιτς 19 (5), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7, Νόκο 6.