Πήρε τον ισπανικό «εμφύλιο» η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα 71-57 την Μπασκόνια στον ισπανικό «εμφύλιο» του «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 20-8 διατήρησε τη διαφορά της στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Βάσκους στο 14-14 και πολύ μακριά από την οκτάδα.

Η κυπελλούχος Ισπανίας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης το σταθερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και, όταν απειλήθηκε, με σερί 8-0 έφτασε στην τελική επικράτηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Χίγκινς με 13 και Ντέιβις, Χάνγκα με 9 πόντους. Για την Μπασκόνια, διασώθηκαν οι Φαλ με 12 και Γκιεντράιτις με 11 πόντους.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν πολύ νωρίς το ματς και ανάγκασαν τους Βάσκους στο χειρότερο δεκάλεπτο της ιστορίας τους στην κορυφαία τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν 2/16 σουτ και 7 λάθη, οπότε οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +21 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν στη δεύτερη περίοδο με τους Φαλ και Γκιεντράιτις και μείωσαν στο -6 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και με τα συνεχόμενα τρίποντα στην τρίτη περίοδο ολοκλήρωσαν το τριαντάλεπτο στο -5. Μέχρι το 34’, το ματς έγινε ντέρμπι, όμως το 8-0 σερί των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφερε το +13 με πρωταγωνιστές τους Χίγκινς, Ντείβις και το ματς ολοκληρώθηκε ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9 (5 ριμπάουν), Χάνγκα 9 (1), Μπολμάρο 3 (1), Σμιτς (0/3 σουτ), Πούστοβι 2, Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 13 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 3/3 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς 5 (1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 18 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Καλάθης 7 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα (0/4 σου), Τζέκιτι 6 (6 ριμπάουντ), Χένρι 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις, Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Πίτερς 8 (1), Ντράγκιτς 5 (1), Γκεντράιτις 11 (1/5 τρίποντα), Πολονάρα 6 (6 ριμπάουντ)

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr