Σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

Χάρη σε μια ψυχομένη εμφάνιση, η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (77-68) κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου, την προσπέρασε στη βαθμολογία και προκρίθηκε στα playoffs, διαψεύδοντας όλα τα προγνωστικά στην αρχή της σεζόν!

Οι φιλοξενούμενοι (20-12)είχαν σε εξαιρετική επιθετικά μέρα τους Νάντο Ντε Κολό, Μάρκο Γκούντουριτς και Γιαν Βέσελι, ενώ για τους Βαυαρούς (19-13) που πλέον καλούνται να αποφύγουν τα «μπλεξίματα», διακρίθηκαν οι Ιβ Μπόλντγουϊν και Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουμε τον αντίπαλο τους να πάρει κάποια διαφορά (34-35). Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι, αφού η Φενέρμπαχτσε ήταν ξεκάθαρα ανώτερη και πήρε μια διαφορά +9 (44-53). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βαυαροί το πάλεψαν, όμως οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις και έφυγαν από το Μόναχο με το εισιτήριο της οκτάδας (68-77)!

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr