Έχασε και στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Η εκτός έδρας νίκη δεν ήρθε ούτε στο Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό, που όχι μόνο δεν πήρε το αποτέλεσμα, αλλά έχασε και... δύο φορές μέσα στο ίδιο ματς. Η Μακάμπι επικράτησε με 84-75, κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (5 πόντοι πόντοι) και πλέον μπαίνει δυνατά στη μάχη της πρόκρισης. Την ίδια στιγμή, που οι πράσινοι βρίσκονται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση και τα πλέι οφ απομακρύνονται επικίνδυνα.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε και πάλι την αστοχία του στα τρίποντα, είχε 4 στα 22, είδε τον Κολαϊάρο να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την Μακάμπι και κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά η διπλή ήττα. Ο Σφαιρόπουλος έλεγξε απόλυτα το ματς, οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς τον έλεγχος και στο τέλος πήραν και την επιθυμητή διαφορά, αφού πέραν των Καλάθη, Τόμας και Λοτζέσκι, οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος της περίστασης.

Ο MVP

Ο Αντζελο Κολαϊάρο έκανε τη διαφορά για την Μακάμπι. Ο Αμερικανός έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα της Μακάμπι στη EuroLeague, είχε 20 πόντους με 6/6 βολές, 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 11 ριμπάουντ, έκανε 2 ασίστ και είχε 33 στην αξιολόγηση, σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε και στο Τελ Αβίβ ότι το μακρινό σουτ είναι το μεγάλο του πρόβλημα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πέτυχε τρίποντο (0/5), τελείωσε το παιχνίδι με 4/22. Δηλαδή είχε ποσοστό 18%, κάτι που όπως εξελίχθηκε το ματς, αποδείχθηκε καθοριστικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπερδέψει στην αρχή την Μακάμπι και έπαιξε ζώνη, όμως αυτό δεν κράτησε πολύ. Οι πράσινοι ούτως η άλλως στηρίχθηκαν στην άμυνα τους για να κρατήσουν το ρυθμό και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εκκίνηση του Καλάθη, έκανα το 8-11 στο 5' και το 16-20 στο 11'.

Η παρουσία του Λοτζέσκι έδωσε επιπλέον λύσεις στους πράσινους, που όμως είδαν ξαφνικά το προβάδισμά τους να χάνεται, όταν ο Κόεν πέρασε στο παιχνίδι. Ο Ισραηλινός ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 2/2 τρίποντα και το σκηνικό άλλαξε. Μαζί με τον Τάιους έγραψαν το 28-22 στο 14' και με τον Ρολ να παραλαμβάνει τη σκυτάλη αμέσως μετά, η Μακάμπι έφτασε ακόμα και στο +9 (36-27) στο 16'.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με τους Τόμας και Λοτζέσκι να σκοράρουν, μείωσε σε 36-33, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 40-35, με καλάθι του Πάργκο.

Ο Κιλπάτρικ μείωσε σε 40-38 με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο ματς, κάτι όμως που αφύπνισε την Μακάμπι, που απάντησε με εντυπωσιακό σερί 11-0. Εγραψε το 51-38 στο 23' με τον Γουίλμπεκιν να βρίσκει ρυθμό και να εκτελεί.  Ο Καλοϊάρο ανέβασε τη διαφορά στους 15 (54-39), αλλά οι πράσινοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν. Λοτζέσκι και Παπαπέτρου πήραν πρωτοβουλία, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 56-48 στο 27', για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 62-54.

Ο Λεκαβίτσιους έφερε πιο κοντά τον Παναθηναϊκό (62-57) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η Μακάμπι έκανε αμέσως το 70-59 στο 34' , με τρίποντο του Γουίλμπεκιν. αλλά οι πράσινοι είχαν νέες απαντήσεις. Με οδηγό τον Παπαπέτρου μείωσαν σε 70-66 στο 36' και με γκολ φάουλ του Καλάθη σε 74-70.

Μόνο που ο Κολαϊάρο είχε διαφορετική άποψη. Πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, έβαλε γκολ φάουλ και στο 38' η Μακάμπι έγραψε το 79-70. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα ως προς το αποτέλεσμα και στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη διαφορά. Ο Ρέι με 1/2 βολές έγραψε το 82-74, ο Λεκαβίτσιους τον μιμήθηκε για το 82-75, μόλις 6 δευτέρα πριν από το τέλος. Ο Ρολ είχε 2/2 από την μεριά του και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 84-75, που έδωσε και τη διαφορά στην Μακάμπι.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από 10.500 οπαδούς της Μακάμπι ήταν και πάλι η MENORA MIVTACHIM ARENA.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Λάτισεβς, Ζαμοΐσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 40-35, 62-54,

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος):

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο):

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ:

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού:

Οι επόμενες αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague θα φιλοξενήσει την Αναντολού Εφές (1/2, 21;30), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα αντιμετωπίσει στη Βιτόρια την Μπασκόνια (31/1, 21:45).

Από: sport24.gr