Από μηχανής… Μίροτιτς «ξέρανε» τη Φενέρ

Μαγικό φινάλε στην Κωνσταντινούπολη και νικήτρια η Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί συνέχισαν την αήττητη φετινή πορεία τους σε Ισπανία και Euroleague, επικρατώντας της Φενερμπαχτσέ με 76-74.

Ήρωας για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς, που παρά το γεγονός ήταν αρνητικός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πέτυχε ένα «τρελό» buzzer-beater και άφησε… ξερούς τους Τούρκους, που είχαν ισοφαρίσει με ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Μπούκερ στα 6’’.

Κορυφαίος ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους και 4 κλεψίματα και τον ακολούθησαν οι Χίγκινς (18π.) και Καλάθης (11π., 7ασ.), ενώ από πλευράς Τούρκων, Βέσελι (24π., 8ρ.) και Γκούντουριτς (17π.) ήταν όλα τα… λεφτά, καθώς ο Ντε Κολό «απουσίαζε» με μόλις 4 πόντους και κυρίως 6 λάθη.

Το ματς

Εκρηκτικό το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση και συγκεκριμένα του Βέσελι που πέτυχε και τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του (10-2), δείχνοντας ότι θα… προσφέρει ένα πολύ δύσκολο βράδυ στην αήττητη Μπαρτσελόνα. Προφανώς, οι Καταλανοί αντέδρασαν, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με δύο βολές του Χίγκινς μείωσαν στους πέντε (20-15) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με Ντε Κολό και Μπούκερ, η Φενέρ μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και συνέχιζε να διατηρεί μια φορά επτά πόντων (27-20), αλλά η Μπαρτσελόνα άρχισε να προσαρμόζεται όλο και περισσότερο και με τον Μπράντον Ντέιβις να ανεβάζει ρυθμούς και τον Χίγκινς να είναι σταθερά καλός, οι «μπλαουγράνα» έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 0-10 και το 29-25 έγινε 29-35, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το μοτίβο στην τρίτη περίοδο ήταν πιο ισορροπημένο για τις δύο ομάδες και παρά το γεγονός ότι η Μπάρτσα πήγε το σκορ στο 31-39, η Φενέρ πλησίαζε, έμενε πάντα μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα και με αιχμή του δόρατος τον Βέσελι και κατά δεύτερο λόγο τον Γκούντουριτς έκλεισε το δεκάλεπτο μόλις στο -1 (48-49).

Η τέταρτη περίοδος ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με το προβάδισμα να το διατηρεί κατά κανόνα η Μπαρτσελόνα, αλλά τη Φενέρ να μην παραδίνεται και να περνά μπροστά με 66-65. Τότε ήταν που ήταν που τα έκανε… θάλασσα ο Ντε Κολό καθώς έχασε την μπάλα σε φάση αιφνιδιασμού και οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν ψυχολογία και προβάδισμα, με το αντιαθλητικό του Βέσελι. Με τον Μπούκερ η Φενέρ ισοφάρισε 74-74 με ένα εκπληκτικό κάρφωμα, αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μίροτιτς πέτυχε ένα τρελό καλάθι για το τελικό 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76

Πηγή: sport-fm.gr