Ο Αστέρας έσπασε το ευρωπαϊκό αήττητο του Ολυμπιακού

Ο αδελφοποιημένος Αστέρας έσπασε το ευρωπαϊκό αήττητο του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ (72-76) που συνεχίζει σε χαμηλές πτήσεις μέσα στο 2022, με προβληματική απόδοση σε επίθεση και άμυνα.

To σερί των άσχημων ευρωπαϊκών εμφανίσεων και αποτελεσμάτων συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό, που υπέστη την τρίτη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague μέσα στο 2022. Στο 12-8 οι Πειραιώτες, που βλέπουν το όνειρο της τετράδας να χάνεται και καλούνται να αφυπνιστούν άμεσα για να μην χαθεί και το τρένο της οκτάδας. Επιπλέον, είδαν και το ευρωπαϊκό τους αήττητο στο ΣΕΦ να σπάσει από μία ομάδα που δεν κυνηγάει κάτι στη διοργάνωση, αλλά κάνει τις ζημιές της. Στο 8-12 ο Ερυθρός Αστέρας, που διπλασίασε τις νίκες του επί του Ολυμπιακού, έχοντας και πάλι ως όπλο την άμυνά του.

Κάκιστο ξεκίνημα, βρήκε ψυχολογία από την άμυνα και επέστρεψε γρήγορα

Για ακόμη μία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε όπως έπρεπε στο παρκέ και έμεινε πίσω στην αρχή. Οι Πειραιώτες ήταν άκρως αποτελεσματικοί στο μαρκάρισμα του Κάλινιτς, τον οποίο έβγαλαν εκτός αγώνα. Ωστόσο, δεν το κατάφεραν και με τους άλλους παίκτες των Σέρβων, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε mismatch που δημιουργήθηκε μετά τις αλλαγές στα σκριν. Στην άλλη άκρη του παρκέ, η κλειστή άμυνα του Ερυθρού Αστέρα «εξαφάνισε» τον Φαλ και την ίδια ώρα οι συμπαίκτες του δεν εκτελούσαν σωστά από την περιφέρεια. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ρυθμό και έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά έφθασαν σε νταμπλ σκορ με το 10-20. Όμως η συνέχεια της πρώτης περιόδου ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Ολυμπιακός έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι και στην επίθεση βρήκε κάποιες επιλογές στο ανοικτό γήπεδο. Οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά έτρεξαν σερί 11-0 και προσπέρασαν με 21-20, πριν ο Λαζάρεβιτς διαμορφώσει το 21-22 για τα πρώτα δέκα λεπτά.

Τα λάθη που έφερε η πίεση των Σέρβων, του στέρησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο

Το καλό φίνις στην πρώτη περίοδο, έδωσε φτερά στους παίκτες του Ολυμπιακού, που συνέχισαν με το ίδιο καλό πρόσωπο στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε πέντε πόντους στο πρώτο λεπτό της περιόδου, ανέβασε το επιμέρους σκορ στο 16-2 και προηγήθηκε με 26-22. Ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ. Ο Ερυθρό Αστέρας ανέβασε την πίεση στην άμυνά του, οι παίκτες του μπήκαν μπροστά σε κάθε γραμμή πάσας κι αυτό έφερε διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Επιπλέον, οι Σέρβοι βρήκαν τον τρόπο να περνούν την μπάλα στο ζωγραφιστό του αντιπάλου, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό. Αυτά τους έφεραν σταθερά μπροστά στο σκορ από το 12’ και μετά. Οι Πειραιώτες μπόρεσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα μόνο με κάποιες διεισδύσεις των γκαρντ κι έτσι αύξησαν ξανά την παραγωγικότητά τους. Όμως δεν ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στην ανάπαυλα με προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά το 36-37 ήταν απολύτως ικανοποιητικό γι’ αυτούς, καθώς ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 11 λάθη.

Άργησε να… εμφανιστεί στο δεύτερο ημίχρονο και το πλήρωσε

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει, κατά κύριο λόγο, επιθέσεις χωρίς κίνηση και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να περάσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό και όταν τα πράγματα δυσκόλευαν από την πίεση, έπαιρναν βιαστικές επιλογές. Από την άλλη, στην άμυνα εξακολουθούσαν να μην έχουν καλή αντιμετώπιση κοντά στη ρακέτα, είτε αφορούσε το μαρκάρισμα πάνω στη μπάλα, είτε τις βοήθειες που υπήρχαν. Ο Κάλινιτς ανέλαβε ρόλο δημιουργού για τους φιλοξενούμενους με το post up παιχνίδι του και λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου, οι Σέρβοι βρέθηκαν στο +8 (42-50). Άρχισε όμως να λειτουργεί για τον Ολυμπιακό το σχήμα με τους Ουόκαπ-Σλούκα-Ντόρσεϊ-Βεζένκοφ-Φαλ. Έβαλε πίεση στην άμυνα, επιθετικά βελτιώθηκε η κυκλοφορία της μπάλας, ο Φαλ έγινε σημείο αναφοράς και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 52-53. Ο Κάλινιτς όμως έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (52-56), μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Δεν άλλαξε κάτι την κρίσιμη ώρα

Τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης έδωσαν μία άνεση στον Ερυθρό Αστέρα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Δεν ήταν τόσο η διαφορά, όσο η εικόνα του αγώνα και το ότι έβγαινε στο παρκέ το πλάνο των Σέρβων. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν το μομέντουμ, έδειξαν υπομονή στην επίθεση και με την καλή τους άμυνα μεγάλωναν τη διαφορά. Προβάδισμα οκτώ πόντων πήραν οι φιλοξενούμενοι με το 57-65 στο 35’. Το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι ένιωθαν πλέον την πίεση του χρόνου και έγιναν πιο σκληροί και πιο πιεστικοί στην άμυνά τους. Αυτό τους έδωσε μεγαλύτερη ενέργεια και καλύτερες συνθήκες στην επίθεσή τους. Έτσι μείωσαν σε 65-66, 3:30 πριν το τέλος, κάτι που ξεσήκωσε τον λιγοστό κόσμο που βρισκόταν στο ΣΕΦ, στην προσπάθειά τους να μπουν κι αυτοί στην εξίσωση του αγώνα. Ουσιαστικά όμως δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα. Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να κάνει το κομμάτι του, πέτυχε έξι διαδοχικούς πόντους και μπήκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με +7 (67-74).

Πηγή: sdna.gr