Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει: Σπουδαίο διπλό!

Σαράντα λεπτά ανώτερος. Ο Παναθηναϊκός γυρίζει βήμα-βήμα εκεί που του αρμόζει. Τρομερή εμφάνιση, με σφραγίδα Ράντονιτς και τεράστια νίκη επί της Ζαλγκίρις με 67-81 που τον φέρνει μια «ανάσα» από την 8αδα.

Τρίτη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό, που ανακάμπτει και στέλνει μηνύματα αισιοδοξίας προς τους φίλους του. Οι «πράσινοι» έπαιξαν τρομερό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αφοσιωμένοι στο πλάνο του Ντέγιαν Ράντονιτς, για να πάρουν διαφορές μεταξύ 16-18 πόντων. Ταυτόχρονα, ήταν σε θέση να... ελέγξουν την αντεπίθεση των φορμαρισμένων Λιθουανών στην επανάληψη και ήταν συνολικά ανώτεροι για 40'. Το «τριφύλλι» βρήκε σκορ και λύσεις από τις μεγάλες προσωπικότητες που διαθέτει στο ρόστερ του, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, έπαιξε καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που φεύγει με το διπλό από το Κάουνας.

Έτσι, οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 5-6 της βαθμολογίας και απέχουν μια νίκη από την οκτάδα, με το σύνολο του Κάζις Μακσβίτις να υποχωρεί στο 6-5. Ο Ράντονιτς είχε μοιράσει σωστά τους ρόλους εντός της ομάδας, το «τριφύλλι» ήταν διαβασμένο και πιστό στο πλάνο του και πάει στο ΣΕΦ για το ντέρμπι της Basket League (5/12, 19:15) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Η σπουδαία «πράσινη» επικράτηση ήρθε με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να κάνει ακόμα ένα... σόου. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ, που σημείωσε 14π. στην 3η περίοδο, τελείωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον «καυτό» Ντουέιν Μπέικον να προσθέτει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. «Κομπιούτερ» ήταν για άλλη μια φορά ο Νέιτ Ουόλτερς (11π., 4ασ.), ενώ σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Γιώργος Παπαγιάννης (6 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κοψίματα).

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ο Κίναν Έβανς (18 πόντοι με 2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 5 ασίστ), «απείλησε» να κάνει τη «ζημιά» ο Κεβάριους Χέις (10π.), «πληγώθηκαν» από το περιφερειακό τους σουτ οι γηπεδούχοι (8/30 τρίποντα).

Διαβασμένος και κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο καλύτερο φετινό πρώτο δεκάλεπτό του

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένα το παιχνίδι και... εξαργύρωσε την καλή άμυνά του, καθώς και τα 3/11 σουτ των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά (4-11 στο 5'). Μάλιστα, με ένα 7-0 σερί η διαβασμένη ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε στο +12 (6-18 στο 7') ρίχνοντας... κι άλλο τη θερμοκρασία στο πάντα παγωμένο Κάουνας. Βέβαια, το θέμα ήταν πως οι «πράσινοι» δεν λειτουργούσαν μόνο στην άμυνα υποδειγματικά. Μάζευαν τα ριμπάουντ (5π. και 4ρ. ο Ντουέιν Μπέικον), είχαν 5 ασίστ/0 λάθη, 3 κλεψίματα και με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να βάζει δυο δύσκολα προσωπικά καλάθια πήγαν τη διαφορά στο +16 (11-27), πριν από το 13-27 του 10'. Δίχως αμφιβολία, αυτό ήταν το πιο επιβλητικό και κυρίαρχο πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague.

Πιστοί στο πλάνο τους οι «πράσινοι», στα αποδυτήρια με +16

Ο ορεξάτος Μπέικον (11π. με 5/10 σουτ) δεν είχε αντίπαλο στη "Zalgirio Arena" και η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έμοιαζε... μπλοκαρισμένη (1/8 3π.). Έτσι, το «τριφύλλι» πήγε σε διαδοχικά +18 (13-31 στο 12' και 18-36 στο 14') με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή. Οι Λιθουανοί βρήκαν ένα μικρό 5-0 (25-38 στο 17') και ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ, με την ομάδα του να επιστρέφει στο παρκέ έτοιμη να εκτελέσει το πλάνο της. Τα «βαριά χαρτιά» της αήττητης στην έδρα της Ζαλγκίρις ήταν στα... ρηχά (2/9 σουτ ο Ίγκνας Μπραζντέικις, 0/5 ο Ρόλαντ Σμιτς, 1/5 ο Κίναν Έβανς) και ο Παναθηναϊκός έχοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, λίγα λάθη (2λ. στο 20') και 7ρ. του Γιώργου Παπαγιάννη πήγε στα αποδυτήρια με ευρύ προβάδισμα +16, 28-44).

«Ξύπνησε» η Ζαλγκίρις, έβαλε 14π. στην 3η περίοδο ο Ουίλιαμς και κράτησε το «τριφύλλι» μπροστά

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν ορισμένες βιαστικές επιλογές στην επίθεσή τους, δεν εξασφάλισαν μερικά αμυντικά ριμπάουντ και δυο τρίποντα του Κίναν Έβανς ανάγκασαν τον Ράντονιτς να... συγκεντρώσει τους παίκτες του στον πάγκο για νέες οδηγίες, λίγο πριν από το τηλεοπτικό τάιμ άουτ (34-47 στο 24'). Ο Μαυροβούνιος τεχνικός δοκίμασε ένα σχήμα χωρίς σέντερ για λίγες κατοχές, άλλαξε τον ρυθμό και ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν τα... χρήματα στην τράπεζα του Παναθηναϊκού, με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» ξανά στο +18 (36-54 στο 26'). Ωστόσο, ο Κεβάριους Χέις έφερε νέες ισορροπίες, καθώς ένα κάρφωμά του και ένα κόψιμο στον Πάρις Λι «ξύπνησε» το κοινό και κράτησε «ζωντανή» τη Ζαλγκίρις, η οποία έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (45-54 στο 28'). Να σημειώσουμε πως οι «πράσινοι» των 2λ. στο 1ο ημίχρονο είχαν 5λ. στην 3η περίοδο. Το λιθουανικό σερί διευρύνθηκε (12-0) και το 4ο τρίποντο του Έβανς διαμόρφωσε νέα δεδομένα (48-54). Σε ένα σημείο που ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στα σχοινιά ο ασταμάτητος Ουίλιαμς έβαλε ακόμα 6π. (14π. συνολικά στην 3η περίοδο), ο Παπαγιάννης έκανε ένα... αυτοκρατορικό κόψιμο και η ελληνική ομάδα κράτησε το «μαξιλαράκι» της (53-60 στο 30' μετά το τρίποντο του Τόμας Ντίμσα at the buzzer).

Έβγαλε χαρακτήρα, είχες τις προσωπικότητες και πήρε το διπλό η ομάδα του Ράντονιτς

Το α λα... Σέρχιο Γιουλ τρίποντο του Καρόλις Λουκοσιούνας έφερε το ματς στους 4π. (56-60), το ματς σκλήρυνε πολύ και ένα κάρφωμα του Μπέικον κράτησε τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης σε θέση οδηγού (58-64 στο 33'). Το 4ο φάουλ του Χέις ήταν το καλύτερο νέο για τον Παναθηναϊκό, που έπαιξε καλές άμυνες με τους Λι - Παπαγιάννη και βρήκε και πάλι τον τρόπο να νιώσει ασφαλής (61-70 στο 35'). Στην πιο κρίσιμη καμπή του αγώνα οι «πράσινοι» έβγαλαν ξανά ενέργεια, έχοντας τις προσωπικότητες που μπορούσαν να ανταπεξέλθουν. Ο MVP Ουίλιαμς έκλεψε μια μπάλα και έβαλε ένα τρίποντο - μαχαιριά, ενώ στη συνέχεια ο Ουόλτερς έκανε ένα κλέψιμο και έβαλε λέι απ σαν σε προπόνηση για το 65-77 με 2'50'' για την λήξη. Στην τελική ευθεία τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει, με τον Παναθηναϊκό να έχει τη ψυχραιμία, ώστε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να «κλειδώσει» ένα σπουδαίο διπλό (67-81).

Τα Δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81.

Πηγή: sdna.gr