Τσάμπα ήττα με διπλή αυτοχειρία για τον Παναθηναϊκό

Το είχε στα χέρια του. Το γύρισε με πυγμή, αλλά την κρίσιμη ώρα ο Μπέικον δεν είδε τον χρόνο και στο φινάλε της παράτασης ο Παπαγιάννης έχασε (94-91) ένα κρίσιμο ριμπάουντ που έκρινε το ματς υπέρ της Βαλένθια στην παράταση. Απώλεσε έτσι, μια νίκη που θα έφερνε τον Παναθηναϊκό στην 8αδα.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη «μάχη» στην Ισπανία και οδήγησε την αναμέτρηση με τη Βαλένθια στην παράταση, όμως εκεί γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να... ματώνει για τον κερδίσει. Πλέον, η ισπανική ομάδα «έπιασε» το «τριφύλλι» στο 6-7 ρεκόρ, τελειώνοντας παράλληλα το σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Euroleague.

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν εκτός αγώνα για 27' (0/9 σουτ) και έδειχνε πως είναι ταλαιπωρημένος μετά την εξαγωγή δοντιού που χρειάστηκε να κάνει τη Δευτέρα. Ωστόσο, στην τελική ευθεία έμοιαζε με... ταύρο και παραλίγο να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι (22 πόντοι). Παράλληλα, σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Ντέρικ Ουίλιαμς (21π., 9ρ., 4ασ.), με τους δύο Αμερικανούς φόργουορντ να χρησιμοποιούνται για πάνω από 42' έκαστος. Διψήφιοι οι Πάρις Λι (12π., 6ασ.), Νέιτ Ουόλτερς (10π., 7ρ.), Ματέους Πονίτκα (10π., 9ρ.), δεν ήταν σε καλό βράδυ ο Γιώργος Παπαγιάννης (2π., 3ρ., 2κλ., 1κοψ. σε 28').

Πρώτος σκόρερ της Βαλένθια ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που δεν είχε αντίπαλο εντός της ρακέτας (23π., 8ρ.), μεγάλη δουλειά οι Κρις Τζόουνς (20π.) και Τζέιμς Ουέμπ (18π., 10ρ.), κομβικός στο φινάλε με το... ριμπάουντ του αγώνα ο Χασιέλ Ριβέρο (16π., 4ρ.).

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός με ριμπάουντ και... πολυφωνία

Ο Παναθηναϊκός είχε καλό επιθετικό ρυθμό στο ξεκίνημα και πήρε το προβάδισμα (8-13 στο 5') με 5π. του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και στην άμυνα, για να δώσει το σύνθημα για το πρώτο +8 (10-18 στο 6' με 3π. του Πάρις Λι). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να φτάνει τους 10 πόντους 8' (15-18), αλλά οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι και... έχτισαν ξανά την υπέρ τους διαφορά. Με κυριαρχία στα ριμπάουντ (7 επ. ριμπ.), κλεψίματα (4κλ.) και 4/7 τρίποντα οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν τα... αφεντικά του 1ου δεκαλέπτου (15-25 στο 9'), με τη Βαλένθια να «ροκανίζει» την απόσταση ύστερα από ένα «κακό» φάουλ του Νέιτ Ουόλτερς στο φινάλε της περιόδου (20-26 με 3/3β. του Τζάρεντ Χάρπερ). Να σημειώσουμε πως η ελληνική ομάδα είχε 26 πόντους σε 10' παρά τα 0/3 εντός πεδιάς του Ντουέιν Μπέικον.

«Μπλόκαραν» οι «πράσινοι», το γύρισε γρήγορα η Βαλένθια

Η 2η περίοδος ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση, με την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να φτάνει το 11-0 σερί και να μετατρέπει το 17-26 σε 28-26 σε χρόνο dt. Ο Χασιέλ Ριβέρο έκανε εξαιρετική δουλειά και ο Ράντονιτς ψήλωσε το σχήμα, αλλά οι «πράσινοι» ήταν εγκλωβισμένοι επιθετικά, δεν είχαν «καθαρό μυαλό» και έμεναν χαμηλά (34-30 στο 15'). Μόλις επέστρεψε μαζί στο παρκέ το δίδυμο Λι (10π.) - Ουόλτερς (5π., 3ρ., 2ασ.) ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιες «απαντήσεις», όμως συνέχιζε να αντιμετωπίζει δύο μεγάλα ζητήματα, τα οποία τον πήγαιναν «πίσω»: την... αφλογιστία του Μπέικον (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), καθώς και την κακή άμυνα της frontline του στη ρακέτα (38-35 στο 18' και 44-41 στο 20').

Στα... σχοινιά το «τριφύλλι» μετά τον τρίποντο «βομβαρδισμό» των γηπεδούχων

Οι βοήθειες που έδιναν οι Ισπανοί στην άμυνα κρατούσαν τους «πράσινους»... μπλοκαρισμένους και στην επανάληψη, με τους παίκτες του Μουμπρού να βρίσκουν έναν «ξέφρενο» ρυθμό και να αλλάζουν το μομέντουμ. Κάνοντας το... αγαπημένο της παιχνίδι η Βαλένθια πήγε γρήγορα στο +14 με έναν «βομβαρδισμό» τέσσερων διαδοχικών τριπόντων από τους Τζόουνς (2), Ντούμπλιεβιτς και Ουέμπ (59-45 στο 25'). Οι Ντέρικ Ουίλιαμς - Ματέους Πονίτκα επιχείρησαν να δώσουν «λύσεις» (59-51 στο 26') στο βράδυ η μπάλα... δεν έμπαινε για τον Μπέικον (0/9 εντός πεδιάς και 1/2β.), αλλά ο ασταμάτητος Ουέμπ... εκτόξευσε ξανά τους γηπεδούχους (65-52 στο 27' με 4/8 3π. του). Τελικά η 10η προσπάθεια του Μπέικον ήταν η 1η εύστοχή του, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο και να μειωθεί η απόσταση (68-63). Σε μια περίοδο που για ώρα τίποτα δεν πήγαινε καλά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε τουλάχιστον να μείνει «ζωντανός» και να μην αφήσει το παιχνίδι να του «ξεφύγει» (70-63 στο 30' με το buzzer του Ριβέρο), με τον Ουίλιαμς να φτάνει τους 15 πόντους.

Το πήρε πάνω του ο Μπέικον και το έστειλε στην παράταση η ομάδα του Ράντονιτς

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ ήταν... παντού σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τα πάντα πολύτιμα floaters του διψήφιοι Ουόλτερς οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν για τα καλά, ισοφαρίζοντας με ένα γρήγορο 7-0 (70-70 στο 32'). Η Βαλένθια, όμως, απάντησε άμεσα και με ένα δικό της σερί δια χειρός Τζόουνς (4π., 1ασ.) ξαναπήρε τον έλεγχο (76-70 στο 34'). Οι Λι - Παπαγιάννης γύρισαν στο παρκέ την ώρα που ο Τζόουνς είχε βρει πια ρυθμό (78-73 με 2/2β. του Αμερικανού) και με 4'16'' για το φινάλε οι διαιτητές... έκλεισαν τα μάτια σε αντιαθλητικό εις βάρος του Πονίτκα. Το 5ο φάουλ του Λι έφερε νέες αντιδράσεις στον «πράσινο» πάγκο και το κάρφωμα του Ντούμπλιεβιτς διαμόρφωσε το +7 (80-73).

Με όλη την πίεση στην πλάτη του ο Μπέικον (3/15 σουτ μέχρι τότε) έβαλε 3/3 βολές στη συνέχεια και το ματς παρέμεινε «ανοιχτό» (80-76 στο 37') και ο ίδιος με 2'32'' για την λήξη μείωσε στο καλάθι (80-78), με το παιχνίδι να παίρνει νέα τροπή. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια πολύ κρίσιμη άμυνα, ο Μπέικον έκανε λάθος και ο Τζόουνς «έγραψε» το 82-78. Όμως, ήταν φανερό πως ο Νο. 1 σταρ του Παναθηναϊκού είχε πάρει... μπρος. Με 95'' για το φινάλε ο Μπέικον κάρφωσε δυνατά και μείωσε στο καλάθι (82-80), με την «πράσινη» άμυνα να οδηγεί τον Τζόουνς σε άστοχη ενέργεια. Ο εξαιρετικός Ουίλιαμς το εκμεταλλεύτηκε και με 2/2β. έκανε το 82-82 στο 39'. Ο Ντούμπλιεβιτς πήγε με τη σειρά του στη γραμμή και ευστόχησε σε 2/2 βολές, αλλά ο ασύλληπτος Μπέικον έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισε ξανά (84-84). Ο Τζόουνς δεν βρήκε στόχο στο σουτ για το ματς και ο Μπέικον έχοντας φτάσει πια τους 17π. λίγο έλειψε να... κλέψει το διπλό με ένα τρίποντο από τα 8μ., το οποίο βρήκε στο σίδερο. Έτσι, η «ματσάρα» πήγε στην παράταση (84-84 στο 40').

Το επιθετικό ριμπάουντ του Ριβέρο «καθάρισε» την αναμέτρηση

Το... μόνος μου εναντίον όλων σας του Μπέικον συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο. Με μια ασίστ για κάρφωμα του Ουίλιαμς (86-86 στο 42'), ένα κλέψιμο και ένα δίποντό του ο Μπέικον κρατούσε τον Παναθηναϊκό (88-88 στο 43'), για να τον φέρει σε θέση οδηγού με το πρώτο του τρίποντο στον αγώνα (90-91 με 1'58'' για την λήξη). Ο Ριβέρο έβαλε 2/2 βολές σε ένα κρίσιμο σημείο, ο Μπέικον αστόχησε σε νέο τρίποντο, αλλά ο Ουέμπ έκανε βήματα και το «θρίλερ» συνεχίστηκε (92-91 στο 44'). Ο Μπέικον για δεύτερη φορά και μετά το άστοχο τρίποντο του Ουέμπ ο Ριβέρο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ προ του Παπαγιάννη και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το «μαξιλαράκι» της Βαλένθια (94-91 με 27'' για το τέλος). Οι Ισπανοί δεν έκαναν φάουλ στον Ουόλτερς που αστόχησε σε δίποντο, ο Ουίλιαμς θέλησε να γίνει ο ήρωας με ένα τρίποντο από τα 8,5μ., το οποίο βρήκε. Στο «τριφύλλι» έμειναν 0,9'', αλλά η προσπάθεια του Ουίλιαμς βρήκε ξανά το σίδερο με τη Βαλένθια να «σφραγίζει» την νίκη (94-91).

Τα Δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84.

Παράταση: 94-91.