Πέρασε από το Βερολίνο και βλέπει οκτάδα η Βαλένθια!

Σε ένα πολύ όμορφο, από πλευράς θεάματος, παιχνίδι, η Βαλένθια ήταν πιο ουσιαστική στα κρίσιμα σημεία και επικράτησε της Άλμπα με 94-88. Με αυτόν τον τρόπο, το σύνολο του Άλεξ Μουμπρού ανέβηκε στο 11-10, αγγίζοντας... την οκτάδα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Μάρκους Έρικσον υποχώρησε στο 6-15, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Πολύ καλή εμφάνιση για Χάρπερ (18π) και Τζόουνς (16π) για τις «νυχτερίδες», δεν ήταν αρκετοί οι 25 πόντοι του Λο για τους Γερμανούς.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-7 στο 2’, με το Λο να βγαίνει μπροστά. Με ένα σερί 8-0, οι «πορτοκαλί» έφτασαν στο 15-10, με τους Γερμανούς να ισορροπούν το παιχνίδι και να φτάνουν στο 21-21 στο 9’, με την πρώτο περίοδο να ολοκληρώνεται με 25-24 υπέρ της Άλμπα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν φουριόζες στη δεύτερη περίοδο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Από το 14’ και μετά, η Βαλένθια πάτησε το... γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στο +7 (35-42), με τους Βερολινέζους να μειώνουν και πάλι, ξανά με πρωταγωνιστή τον Λο (44-46), και το ημίχρονο να τελειώνει με 50-47 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο 22’, η Βαλένθια έφτασε στο 55-49, ενώ δύο λεπτά αργότερα πήγε και στο +7 (54-61). Με ένα τρίποντο του Τίμαν και ένα του Τσόσμαν, η Άλμπα μείωσε στον πόντο (60-61), ενώ έφτασε και στην ισοπαλία (65-65), με τον Μπλατ με τρίποντο να κάνει το 68-67 στο φινάλε της περιόδου.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, οι «νυχτερίδες» ανέβασαν την απόδοσή τους, κάνοντας το 77-71 στο 35’. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά και πάλι στον πόντο με συνεχόμενους πόντους από τον Τσόσμαν, με τον Λάμερς να ισοφαρίζει σε 81-81, 2:30 πριν το φινάλε. Αλεξάντερ και Τζόουνς ανέβασαν τη Βαλένθια στο +4 (81-85), και από εκείνο το σημείο και έπειτα, το σύνολο του Μουμπρού διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94.

Πηγή: sport-fm.gr