Μυθική ανατροπή από τον Παναθηναϊκό!

Από το -15 στο απίθανο 89-65! Η οβιδιακή μεταμόρφωση του Παναθηναϊκού είχε υπογραφή Πάρις Λι που έκανε πράγματα και θαύματα, στη μυθική ανατροπή επί της Ζαλγκίρις με το 62-23 του Β' ημιχρόνου!

Υπάρχει... παλμός στον «πλανήτη Παναθηναϊκό». Οι «πράσινοι», ενώ βρέθηκαν στο -15 στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη φορμαρισμένη Ζαλγκίρις και εμφάνισαν τις γνωστές παθογένειές τους, όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά πήραν και την νίκη με... περίπατο, ο οποίος εν πολλοίς οφείλεται στο σόου του Πάρις Λι. Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έκαναν το ένα deflection μετά το άλλο στην επανάληψη, έβρισκαν ανοργάνωτο το σύνολο του Κάζις Μακσβίτις, έβαζαν διαδοχικά τρίποντα και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη - ξέσπασμα.

Ως γνωστόν, το «τριφύλλι» παραμένει... μακριά από την οκτάδα, καθώς το ρεκόρ του πια είναι στο 8-13. Όμως, με αυτό το 2ο ημίχρονο (37π. στην 3η περίοδο και 62-23 επιμέρους σκορ στην επανάληψη) ο Παναθηναϊκός έδειξε πως φέτος έχει αδικήσει τον εαυτό του, αφού ταλέντο και ποιότητα στις μονάδες του δεδομένα υπάρχουν. Στην αντίπερα όχθη, η Ζαλγκίρις που ήρθε στην Αθήνα με τέσσερις σερί νίκες, υποχώρησε στο 12-9. Στην ουσία, η ελληνική ομάδα έκανε το... τέλειο 20λεπτο στην επανάληψη, με τον μοναδικό προβληματισμό της να αφορά τον τραυματισμό του Ματέους Πονίτκα, που φάνηκε να χτυπά στο πόδι.

Η «πράσινη» νίκη είχε ένα όνομα και μια υπογραφή: Πάρις Λι. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ έβαλε 17π. στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα το ματς και τελείωσε την «μαγική» εμφάνισή του με 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο. Τον Λι ακολούθησαν οι Ντουέιν Μπέικον (13π., 5ρ., 3ασ.), Ματέου Πονίτκα (13π., 3ρ., 2ασ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 5ρ.).

Εμφάνισε τις γνωστές παθογένειές του στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός

Η φορμαρισμένη Ζαλγκίρις μπήκε αποφασιστικά στο ΟΑΚΑ (4-11 με 5/5 εντός πεδιάς) και ο Ντέγιαν Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ πριν καλά - καλά συμπληρωθούν 3', βλέποντας την ομάδα του να εμφανίζει τις γνωστές παθογένειές της. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 στο 4' (4-14 με 5π. του Εντγκάρας Ουλανόβας). Οι starters του «τριφυλλιού» αντέδρασαν άμεσα και χάρη στο δίδυμο Ματέους Πονίτκα - Ντουέιν Μπέικον η απόσταση έπεσε (13-14 στο 7' με 9-0 σερί), αλλά η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έμεινε πιστή στις αρχές της, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +5 (19-24).

Αφεντικό του ημιχρόνου η σοβαρή Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις ανέκτησε εκ νέου τον έλεγχο με ένα σερί από επιθετικά ριμπάουντ (10επ.ριμπ. στα μισά της 2ης περιόδου) και «διάβασμα» της «πράσινης» άμυνας, το οποίο έδινε ελεύθερα σουτ (19-29 στο 12' και 24-36 στο 15'). Από την άλλη, οι Αρτούρας Γκουντάιτις (0/4β., 0ρ., 2φ.) και Νέιτ Ουόλτερς (0/4 εντός πεδιάς, 1ασ./2λ.), που έχασαν προπονήσεις το τελευταίο διάστημα λόγω τραυματισμών, αποτελούσαν... ανοιχτές πληγές για τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την ομάδα του Ράντονιτς να μην μπορεί να βρει εύκολο σκορ, αστοχώντας μέχρι και στις βολές (8/14β.). Οι πρωτοπόροι της λιθουανικής λίγκας είχαν πάει το παιχνίδι 100% στα μέτρα τους, είχαν «σφίξει» την άμυνά τους και έκαναν κουμάντο στο παρκέ του ΟΑΚΑ (27-42 στο 20').

Ενέργεια, τρίποντη «καταιγίδα» με μπροστάρη τον Λι και... ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένος, θέλησε να βάλει ενέργεια στο παιχνίδι του και με τρία τρίποντα (δύο ο Πάρις Λι, ένα ο Γ. Καλαϊτζάκης) επέστρεψε (40-45 στο 23' και 43-48 στο 25' με γκολ - φάουλ του Λι), με τους Λιθουανούς να κάνουν λάθη απέναντι στους aggressive γηπεδούχους. Ο Μπέικον έφερε το «τριφύλλι» στον πόντο (51-52 στο 27') και ήταν φανερό πως το μομέντουμ ήταν υπέρ των «πρασίνων». Έτσι, ο τρομερός Λι (17π. στην 3η περίοδο) έκλεψε άλλη μία μπάλα, έβαλε άλλα δύο τρίποντα και «έγραψε» τα πρώτα προβαδίσματα του Παναθηναϊκού στη βραδιά, οποίος γύρισε από το -15 του ημιχρόνου (54-52 στο 27' και 57-54 στο 28'). Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καταιγιστικοί, έβαλαν 7 3π. σε 10', σημείωσαν συνολικά 37π. και «έκλεισαν» το... κορυφαίο δεκάλεπτο της σεζόν έχοντας ανατρέψει πλήρως την κατάσταση (64-58 στο 30' με 37-16 επιμέρους σκορ). Πέραν του ασταμάτητου Λι, θετικότατοι ήταν και οι Γκουντάιτις - Γ. Καλαϊτζάκης.

Το «τριφύλλι»... αιχμαλώτισε τους Λιθουανούς και έδωσε στο ΟΑΚΑ

Τα deflections συνεχίστηκαν και ο Ουόλτερς έδωσε διψήφια «απόσταση» στο σύνολο του Ράντονιτς, που δεν... αστειευόταν (69-58 στο 32'), με την «εγκλωβισμένη» ομάδα του Μακσβίτις να τα βρίσκει «σκούρα» στην επίθεσή της. Επί της ουσίας, η αμυντική λειτουργία του «τριφυλλιού» κράτησε τους Λιθουανούς από το 29' μέχρι το 34' χωρίς σκορ και ο Λι «καθάρισε» το ματς με το 5ο τρίποντό του (74-58). Από το -15 στο 20' οι... locked in γπεδούχοι έφτασαν στο +16 σε 14 αγωνιστικά λεπτά και ήταν φανερό πως είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα που όμως έμοιαζε αδύνατο να αντιδράσει. Το τρίποντο του Πονίτκα από τη γωνία (80-60 στο 36') ήταν το... κερασάκι στην τούρτα, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε μια επιβλητική νίκη ( τελικό). Ο μοναδικός «πονοκέφαλος» του Ράντονιτς είχε να κάνει με έναν τραυματισμό του Πονίτκα στο 37', ο οποίος μένει να φανεί πόσο σοβαρός είναι, μιας και φάνηκε χτυπάει στο πόδι. Στα highlights της βραδιάς το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Αλέξανδρου Σαμοντούροφ, ο οποίος μπήκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα Δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65.