«Λύγισε» με ανατροπή τη μαχητική Ζαλγκίρις η Φενέρ!

Με καθοριστικούς τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε έκανε την ανατροπή και νίκησε 80-78 τη Ζαλγκίρις, ανεβαίνοντας στο 8-7.

Οι Λιθουανοί ήταν πολύ καλοί για 30 λεπτά, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου είχαν φτάσει ακόμη και στο +24 (16-40). Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά ο Έβανς αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του… αήττητου Γιασικεβίτσιους ήταν ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους και ακολούθησε ο Γουίλμπεκιν με 17π. Πολύ καλός και ο Μότλι με 16π.

Από την άλλη, η Ζαλγκίρις γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα και υποχώρησε στο 5-10. Ο… μοιραίος Έβανς ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Το ματς
Καλό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει καλύτερα, έχοντας το προβάδισμα σταθερά από την αρχή (17-18). Στο τελευταίο τρίλεπτο Σμιτς και Σάμνερ την έστειλαν στο +6 (20-26), με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει το 22-26 της πρώτης περιόδου.

Ακόμη πιο δυνατά μπήκαν οι Λιθουανοί στη δεύτερη περίοδο και έχοντας τον πλήρη έλεγχο, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (26-40), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση με Πιέρ και Χέιζ, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (37-48).

Με μπροστάρηδες τους Μότλι και Ντόρσεϊ, η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (49-53), στο 24’. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις συνήλθε σχετικά γρήγορα και με τους Έβανς και Χέινς διατήρησε το προβάδισμά της, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +6 (56-62).

Με πρωταγωνιστές τους Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-2, για το +4 (68-64), στο 33’. Η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 4-0 για την ισοφάριση (68-68), στο 34’. Η Φενέρ αντέδρασε με σερί 7-0 (75-68), με τους Έβανς και Σάμνερ να φέρνουν το ματς στον πόντο (78-77), στο 38’. Με ένα απίστευτα δύσκολο καλάθι και φάουλ του Ντόρσεϊ, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (80-76). Ακολούθησαν 2/2 από τον Έβανς, με τον Χέιζ να αστοχεί σε τρίποντο, αλλά και τον Έβανς στην τελευταία επίθεση και έτσι η Φενέρ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-48, 56-62, 80-78

Πηγή: sport-fm.gr