Euroleague: Μπήκε με το δεξί στο 2024 ο Ολυμπιακός

Ανώτερος από την Αρμάνι Μιλάνο ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 79-74 στο ΣΕΦ, για την πρώτη αγωνιστική (18η) του 2ου γύρου στην κανονική περίοδο της Euroleague και έκανε ποδαρικό στο 2024 με την 3η διαδοχική νίκη του και 10η συνολικά στη διοργάνωση.

Οι δύο ψηλοί των Πειραιωτών, Μουσταφά Φαλ (12π., 6ρ., 6ασ.) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (13π., 5ρ.), υπερίσχυσαν στη ρακέτα, ο Άλεκ Πίτερς αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ (16π. με 4/4 τρίποντα, 6ρ., 3ασ.), αλλά παρά το +13 των «ερυθρόλευκων» στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, οι Ιταλοί με μεγάλα σουτ ισοφάρισαν σε 74-74, 2:47΄΄ πριν το φινάλε. Το τρίποντο του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (77-74) έδωσε ανάσα στους «ερυθρόλευκους» για να ολοκληρώσει σερί 5-0 ο Άλεκ Πίτερς (79-74), 1:14’’ πριν τη λήξη. Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στον πρώτο αγώνα που είχε δικαίωμα συμμετοχής στη Euroleague ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Η Αρμάνι, των πολλών απουσιών (Μίροτιτς, Σιλντς, Λο και Μπάρον) προσπαθούσε κυρίως να... χαλάσει τον ρυθμό του αντιπάλου της, επέστρεψε χάρη στην ομαδικότητα και τα τρίποντα των Μπορτολάνι και Τονούτ, για να γνωρίσει εν τέλει την 11η ήττα της (7-11). Οι Νέιπιερ και Φλακαντόρι σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Τονούτ και 11 ο Μπορτολάνι.

Τη Μονακό υποδέχεται την Πέμπτη (4/1, 21:15) στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, για την 19η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74