Πάλεψε αλλά λύγισε ο Ολυμπιακός

Δύο βράδια μετά από το επικό πρώτο ματς της σειράς, Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός έδωσαν την Παρασκευή (26/4) ακόμα μία εκπληκτική μάχη στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Αυτή τη φορά χαμογέλασαν οι Καταλανοί, που επικράτησαν με 77-69 για να ισοφαρίσουν στο 1-1 πριν οι δύο ομάδες δώσουν ραντεβού για δύο ακόμη πιο καυτά ντέρμπι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Σακίλ ΜακΚίσικ, Άλεκ Πίτερς ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν, το βράδυ που δεν μπηκαν τα σουτ, το βράδυ που η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν ακραία επιθετική, το βράδυ που οι Πειραιώτες δεν ενθουσίασαν, αλλά ακόμη κι έτσι έδειξαν ότι μπορούσαν να γράψουν το 2-0. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε 19 λάθη, με τους πόντους από τα λάθη του αντιπάλου να είναι 25-5 και να κρίνουν την αναμέτρηση.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα, που έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έβγαλε τόνους ενέργειας, έπαιξε με εκπληκτικό φιζικάλιτι και πήρε δίκαια το αποτέλεσμα με τον Άλεξ Αμπρίνες να έχει καταλυτικό ρόλο με μεγάλα σουτ. Οι Καταλανοί πήραν τα σουτ που τους έδωσε ο Ολυμπιακός από την περιφέρεια, τα έβαλαν και έμειναν ζωντανοί.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα σειράς

• Game 1: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 75-77
  • Game 2: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69
  • Game 3: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 30/4 στις 21:30
  • Game 4: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 2/5 στις 19:45
  • Game 5: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 8/5 (αν χρειαστεί)

Ο MVP

Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Τζαμπάρι Πάρκερ. Εκπληκτικό επιθετικό ταλέντο, ένα μπασκετικό πυρηνικό όπλο στα χέρια του Ρότζερ Γκριμάου, σκόραρε κατά ριπάς (24 πόντοι, 6/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα) και μαζί με τον Άλεξ Αμπρίνες που βγήκε μπροστά στα κρίσιμα, καθάρισαν τον Ολυμπιακό που ίσως και να μην έχει τον παίκτη για να ματσάρει αυτόν τον πραγματικά καταπληκτικό μπασκετμπολίστα.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τόμας Γουόκαπ δεν έβαλε τα ελεύθερα σουτ (1/8 τρίποντα), ο Αϊζάια Κάναν δεν προβλημάτισε τη Μπαρτσελόνα, ο Μουστάφα Φαλ δεν κυριάρχησε όπως στο πρώτο παιχνίδι. Δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να χαρακτηριστεί αδύναμος κρίκος, καθώς όλοι πάλεψαν. Σίγουρα όμως αυτοί οι τρεις υστέρησαν. Σε μία απο τις πιθανές πέντε μάχες μίας μεγάλης σειράς.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 10/16 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Μπαρτσελόνα, με 2/12 τρίποντα την έκλεισε ο Ολυμπιακός που ήταν στο -6 στο ημίχρονο κι ας είχε 4/18 σουτ από την περιφέρεια. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες σούταραν λιγότερο (3/4 τρίποντα), επιτέθηκαν προς το καλάθι των γηπεδούχων όταν εκείνοι πίεσαν ψηλά. Στο τέλος της βραδιάς οι γηπεδούχοι είχαν 21 ασίστ για 10 λάθη και οι φιλοξενούμενοι 18 ασίστ για 19 λάθη. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς 19 λάθη. 25-5 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου κι αυτό το στατιστικό έκρινε το ματς περισσότερο από την κακή επίδοση των ερυθρόλευκων στο τρίποντο.

Ο αγώνας

Με την ίδια πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Πίτερς, Σίκμα, Φαλ) μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, με Ρούμπιο αντί Σατοράνσκι η Μπαρτσελόνα. Οι Πειραιώτες είχαν ένα δίποντο και έξι τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Πίτερς να βάζει τους πρώτους οκτώ πόντους τους, όμως από τα μέσα της περιόδου κι έπειτα οι Καταλανοί έβαλαν τρία γκολ-φάουλ. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ ηγήθηκε για το 23-12, πριν σκοράρει και για το 27-14 της περιόδου σε νεκρό χρόνο μετά από ακόμη ένα επιθετικό ριμπαουντ.

Με τη δεύτερη πεντάδα (Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Πετρούσεβ, Ράιτ) ο Ολυμπιακός μείωσε στους επτά νωρίς στη δεύτερη (27-20), έδειξε πείσμα, αλλά είχε και μερικές κακές συνεργασίες στο πισω μέρος του γηπέδου. Ένα εκπληκτικό ξέσπασμα του ΜακΚίσικ, με τρίποντο, κάρφωμα και φάουλ και αιφνιδιασμό μείωσε στους τέσσερις (34-30 στο 15'), με τον Μπαρτζώκα να βλέπει αμέσως μετά κακές αποφάσεις κι ένα μικρό σερί της Μπαρτσελόνα που πήγε στο +11 (41-30). Γουόκαπ και Ράιτ απάντησαν με 0-5 και το 43-37 του ημιχρόνου έμοιαζε ευχάριστο για τους ερυθρόλευκους των 4/18 τριπόντων.

Με deny στον Γουόκαπ, η Μπαρτσελόνα μπλόκαρε τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του β' μέρους, πήγε στους 11 (48-37) σε δύο λεπτά, αλλά δεν ξέφυγε περισσότερο. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε μεγάλο τρίποντο από πλάγια θέση για το 52-50, έβαλε και λέι-απ για το 52-54 στο 27', όμως ο Γκριμάου ακούμπησε τη μπάλα στον Μπίλι Ερνανγκόμεθ κι αυτός έκανε τη διαφορά προς το τέλος της τρίτης περιόδου (60-57).

Αυτοί που την έκαναν στην τέταρτη ήταν ο Αμπρίνες και ο Πάρκερ. Ο πρώτος έγραψε με τρίποντο το 71-63, ο δεύτερος έκανε επίσης με τρίποντο το 74-64 στο 36' και κάπου εκεί ο Ολυμπιακός συμβιβάστηκε με τη μοίρα του. Που λέει ότι έκανε τη δουλειά, πήρε το πλεονέκτημα έδρας και γυρίζει στο σπίτι του για το 2/2 που θα τον στείλει στο Final Four του Βερολίνου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Πηγή: sport24.gr