Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Μπαρτσελόνα και πάει στη Βαρκελώνη για να γράψει ιστορία

Επική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης (2/5). Οι Πειραιώτες διέλυσαν με 92-58 τη Μπαρτσελόνα, ισοφάρισαν στο 2-2 τη σειρά των playoffs της EuroLeague κι επιστρέφουν στην Ισπανία για την πρόκριση στο Final Four.

Μετά από τρία επικά ντέρμπι που έκοψαν την ανάσα, το Game 4 της σειράς των playoffs της EuroLeague ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μπαρτσελόνα ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Οι Πειραιώτες διέλυσαν με 92-58 τους Καταλανούς, σε μια βραδιά στην οποία έμοιαζαν να ουρλιάζουν στα πρόσωπά τους πως είναι έτοιμοι να γράψουν ιστορία. Να γυρίσουν την Τετάρτη (8/5) στο Παλάου Μπλαουγκράνα και να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα πάρει πρόκριση σε Final Four σε Game 5 εκτός έδρας.

Η second unit έκανε πράγματα και θαύματα στη δεύτερη περίοδο, ΜακΚίσικ, Πετρούσεβ και Μιλουτίνοβ έδωσαν την ώθηση που είχαν ανάγκη οι ερυθρόλευκοι και με την επιστροφή του Κώστα Παπανικολάου όλα έμοιαζαν πιο εύκολα. Ο αρχηγός σκόραρε, πανηγύρισε, ξέσπασε κι αποθεώθηκε, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει πολλά από πολλούς, να περιορίζει χρόνο και αρμοδιότητες στον Τόμας Γουόκαπ και να βλέπει την ομάδα του να παίρνει το μομέντουμ εν όψει του αγώνα της χρονιάς.

Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, δέχθηκε όμως ένα 17-0 προς το τέλος της και στις αρχές της δεύτερης περιόδου με αποτέλεσμα να βρεθεί σε μία κατάσταση από την οποία δεν μπορούσε να επιστρέψει. Αυτό ήταν το πέμπτο ματς σε εννέα βράδια για τους Καταλανούς, που σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, έχουν ματς για το ισπανικό πρωτάθλημα στις 5/5 (εντός έδρας με τη Γκραν Κανάρια, 5η στη Liga Endesa με μία νίκη λιγότερη).

Αποτελέσματα και πρόγραμμα σειράς

Game 1: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 75-77

Game 2: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69

Game 3: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (παράταση)

Game 4: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58

Game 5: Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 8/5

Ο MVP

Ήταν πολλοί αυτοί που έδωσαν το κάτι παραπάνω στον Ολυμπιακό, περισσότερο απ' όλους όμως ξεχώρισε ο Σακίλ ΜακΚίσικ με την εξωπραγματική του ενέργεια στη δεύτερη περίοδο, με το σκοράρισμά του, με την αποφασιστικότητά του. Ειδική μνεία αξίζει κι ο Κώστας Παπανικολάου, που γύρισε στη δράση, έβαλε 3/3 τρίποντα προς τα τέλη της τρίτης περιόδου, πανηγύρισε σαν παιδί και έδειξε για ακόμα μία φορά πόσο σημαντικός είναι για τους Πειραιώτες.

Ο αδύναμος κρίκος

Κακό βράδυ για τα γκαρντ της Μπαρτσελόνα. Ο Ρίκι Ρούμπιο δεν προβλημάτισε, ο Νίκολας Λαπροβίτολα δεν είχε χώρους, ο Τόμας Σατοράνσκι πέρασε και δεν ακούμπησε. Ο Ρότζερ Γκριμάου περίμενε πολλά περισσότερα από αυτούς τους τρεις, αλλά και από τον Άλεξ Αμπρίνες που δεν ήταν αυτή τη φορά αποτελεσματικός.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 9/12 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με 8/12 την έκλεισε η Μπαρτσελόνα. Σε ένα δεκάλεπτο με τρία λάθη για τις δύο ομάδες. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες σούταραν με 68% στο δίποντο, ενώ οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 9-2 και οι Καταλανοί μετρούσαν 3/9 βολές. Στο τέλος της βραδιάς η διαφορά στο ριμπάουντ τα έλεγε όλα, με τη Μπαρτσελόνα να έχει αποκαρδιωτικό ποσοστό στο δίποντο, να έχει περισσότερα λάθη από ασίστ, να χάνει χωρίς να παλέψει απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Ο αγώνας

Με την καλή του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που είδε τον Βέσελι να σκοράρει πέντε πόντους για το 6-9 στο 3'. Ο Φαλ ήταν εξίσου εκπληκτικός, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά (14-19 στο 5') χάρη στην αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων κοντά στο καλάθι, πριν ο Κάναν βάλει τρίποντο για το 17-19 και ο Φαλ ξανακαρφώσει για το 19-21 προς τα τέλη της περιόδου.

Ο Μπαρτζώκας πήγε με Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Πετρούσεβ, Μιλουτίνοβ στο ξεκίνημα της δεύτερης, με τους ΜακΚίσικ - Λαρεντζάκη να πατούν το γκάζι και να σκοράρουν κατά ριπάς για το 29-23 στο 12'. Τι ακολούθησε; Ξέσπασμα από τους Μιλουτίνοβ - Γουίλιαμς-Γκος για το 36-23, με το ΣΕΦ να φλέγεται και τον Γκριμάου να προσπαθεί να ηρεμήσει τους παίκτες του που δέχθηκαν σερί 17-0. Το 53-37 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα της εκπληκτικής απόδοσης της second unit, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εννέα πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους και τους Καταλανούς να έχουν 3/9 βολές.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το β' μέρος με τον Γουίλιαμς-Γκος αντί του Γουόκαπ κι εκείνος έβαλε τρίποντο για το 56-37, πριν το σερί φτάσει στο 8-0 για το 61-37 που οδήγησε σε timeout του Γκριμάου. Ακολούθησε ένα 0-8 για το 61-45 στο 27', πριν ο Γουίλιαμς-Γκος κι ο Παπανικολάου σκοράρουν για το 66-45 που έκρινε οριστικά τον αγώνα στο 29'. Το πρώτο καλάθι του αρχηγού πανηγυρίστηκε έξαλλα, με τη Μπαρτσελόνα να καταλαβαίνει ότι είχαν όλα τελειώσει. Γι' αυτή τη βραδιά.

Η τέταρτη περίοδος είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να αντιλαμβάνονται ότι τα κρίσιμα βρίσκονταν μπροστά τους και να διαχειρίζονται ανάλογα τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πουκλ, Χορντόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58

Πηγή: Sport24.gr