Με το δεξί στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, άλωσε το αγαπημένο του Βερολίνο!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη σεζόν της Ευρωλίγκας εκεί που την ολοκλήρωσε πέρυσι, στο Βερολίνο, νικώντας την ανταγωνιστική Άλμπα 87-77, με πληθωρική εμφάνιση στην επίθεση και αρκετούς πρωταγωνιστές.

Επέστρεψε στον... τόπο του «εγκλήματος» με νίκη ο Παναθηναϊκός AKTOR! 130 μέρες μετά τη μέρα που «έραψαν» το έβδομο αστέρι τους στη φανέλα, οι «πράσινοι» επισκέφτηκαν ξανά την «Uber Arena» και νίκησαν σχετικά άνετα με σκορ 87-77 την Άλμπα Βερολίνου, ξεκινώντας με το «δεξί» τη φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έχασε ούτε... δευτερόλεπτο το προβάδισμα στη γερμανική πρωτεύουσα, διατηρώντας διαρκώς μια διαφορά, η οποία ποτέ δεν ξέφυγε πολύ. Κάθε φορά που η ανταγωνιστική Άλμπα έκανε κάποια αντεπίθεση και μείωνε στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και τελικά έφυγαν με το ροζ φύλλο χωρίς να αγχωθούν.

Το ματς

Ο Λεσόρ και ο Ναν έβαλαν γρήγορα μπροστά τον Παναθηναϊκό με σκορ 0-4, ενώ ο Ολίντε μείωσε γρήγορα σε 2-4 με χουκ από κοντά. Ο Μήτογλου σκόραρε από τη γωνία το πρώτο σουτ τριών πόντων (2-7), ενώ ο Μάτισεκ με γκολ φάουλ μείωσε σε 5-9 για τους γηπεδούχους. Μετά από δύο καλές άμυνες, Μήτογλου και Ναν κέρδισαν βολές για το 5-13. Ο Λεσόρ κέρδισε συνεχόμενες μονομαχίες και έβαλε 6 σερί πόντους για το 7-19. Ο Γκριγκόνις συνέχισε με τρίποντο από ασίστ του Γάλλου το καλό διάστημα των φιλοξενούμενων (11-22), ενώ ο Γκραντ με ανάποδο λέι απ έγραψε το 13-24. Ο Γιουρτσεβέν κάρφωσε με το που μπήκε για το 15-26, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-26.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γιουρτσεβέν σκόραρε με χουκ, ενώ ο Τρέβιον Γουίλιαμς του απάντησε με τρίποντο για το (20-28). Ο Τούρκος έκανε άλει ουπ κάρφωμα (23-32) απολαμβάνοντας τις ασίστ του Σλούκα, ενώ λίγο αργότερα ο Ερνανγκόμεθ επανέφερε το +10 με ελεύθερο τρίποντο (25-35). Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ και ο Γκραντ έβαλαν λέι απ για το 29-37, ενώ η Άλμπα πλησίασε και άλλο με τρίποντο του Τζάστιν Μπιν, εξαναγκάζοντας τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Ο Οσμάν άνοιξε τον προσωπικό του λογαριασμό με τρίποντο (32-40), ενώ ο Λεσόρ κόντεψε να… γκρεμίσει την αντίπαλη μπασκέτα με τρομερό κάρφωμα (32-42). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ναν και φόλοου του Ολίντε για το 36-45.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Χέρμανσον μείωσε με λέι απ σε 38-45, ενώ ο Λεσόρ πήρε ακόμη μία προσωπική μονομαχία με τον Γουίλιαμς (38-47). Ο Ολίντε κάρφωσε στο τρανζίσον (40-49), ενώ ο Χέρμανσον μείωσε κι άλλο με βολές (42-49). Ο Ναν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (42-51), όμως ο Κουμάτζι με τον Χέρμανσον έφεραν ακόμη πιο κοντά την Άλμπα (45-51). Ο Οσμάν έδωσε λύση στα σχεδόν 4 λεπτά του Παναθηναϊκού χωρίς καλάθι εντός πεδιάς με λέι απ στον αιφνιδιασμό (47-53), ενώ ο Ναν έβαλε γκολ φάουλ για το 47-56. Ο Χέρμανσον έγινε διψήφιος με 5 σερί πόντους (52-56), με τον Σπανιόλο να φέρνει τους γηπεδούχους στο καλάθι (54-56). Ο Μπράουν έβαλε κρίσιμο γκολ φάουλ (54-59), ενώ ο Χουάντσο σκόραρε για τρεις (54-62) και έφερε ξανά σε προβάδισμα ασφαλείας τους πράσινους. Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ βρήκε στόχο για τρεις και το δεκάλεπτο έληξε 57-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γκραντ έδωσε λύση από μέση απόσταση (57-64), ενώ ο Ναν σούταρε πάνω σε άμυνα (57-66). Ο Χουάντσο με εντυπωσιακό κάρφωμα ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (57-68), ενώ ο Γκραντ την πήγε με τρίποντο στο +14 (57-71). Ο ΜακΝτάγουελ-Γουάιτ έδωσε λύση με ακόμη ένα πολύ απαιτητικό τρίποντο (60-71), όμως ο Γιουρτσεβέν απάντησε με λέι απ για το 60-73. Ο θετικός στην επίθεση Τρέβιον Γουίλιαμς μείωσε με τρίποντο από την κορυφή (63-73), ενώ ο Μάτισεκ έβαλε κι άλλο για το 66-73. Ο Τζάστιν Μπιν έφερε και πάλι κοντά τους γηπεδούχους (68-73). Οι πράσινοι απάντησαν με δύο σερί τρίποντα από Ερνανγκόμεθ και Σλούκα ξεφεύγοντας και πάλι (68-79). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 επιμέρους σκορ με Κουμάτζι και Γουίλιαμς (73-79), ενώ ο Ολίντε έβαλε δύο βολές για το 75-79. Ο Σλούκας έβαλε καθοριστικό τρίποντο (75-82), με την Άλμπα να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση και τον Γκραντ να τελειώνει το παιχνίδι (75-85).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

Πηγή: sport-fm.gr