Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 78-83: Της χάλασε τα εγκαίνια

Με ήττα άνοιξε το νέο της γήπεδο η Αναντολού Εφές, καθώς η Φενέρμπαχτσε την νίκησε με 83-78 για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Αναντολού Εφές έκανε τα εγκαίνια του Basketball Development Center το βράδυ της Παρασκευής (10/10), όμως η Φενέρμπαχτσε ήταν αυτή που χαμογέλασε στο ματς για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 83-78, έκανε το 2/2 στην κανονική περίοδο και κάλυψε το κενό του Σκότι Γουίλμπεκιν με το πολύ σκορ του Μπόνζι Κόλσον στην πρώτη περίοδο και τον πλουραλισμό στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Μέχρι να έρθει ο Μάρκο Γκούντουριτς στα 67" και να βάλει το τρίποντο που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Η Εφές, από την άλλη, έπεσε στο 1-1 καθώς ο Σέιν Λάρκιν και ο Ντάριους Τόμπσον έμειναν χαμηλά, ο Βενσάν Πουαριέ ήταν ξανά κακός στον λίγο χρόνο που έπαιξε και οι Ελάιτζα Μπράιαντ - Νταν Οτούρου ήταν οι δύο που πάλευαν εναντίον όλων.

Οι 14 πόντοι του Κόλσον στο πρώτο δεκάλεπτο (6/9 τρίποντα η Φενέρμπαχτσε) έβαλαν την Φενέρμπαχτσε μπροστά, με την Αναντολού Εφές να μένει στα 2/12 σουτ από την περιφέρεια μέχρι το 37-46 του ημιχρόνου.

Η αποβολή του Μπιμπέροβιτς προς τα τέλη της τρίτης έβαλε φωτιά στο γήπεδο και βοήθησε την Εφές να μειώσει στους έξι (54-60), εκεί όμως η Φενέρμπαχτσε πάτησε ξανά το γκάζι, πήγε στο +11 (54-65 στο 32', αλλά δεν καθάρισε.

Ο Μπομπουά με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (72-74), εκεί όμως ο Γκούντουριτς γύρισε στο ματς και έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 74-78 πριν ο Ζάγκαρς κάνει το ίδιο και κρίνει οριστικά την αναμέτρηση.

15-2 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 10-4 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 14-19 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), με 30% σούταρε στο δίποντο η Φενέρμπαχτσε που έβαλε τρία περισσότερα τρίποντα (15/27 - 55.6%).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Γιαβόρ, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 37-46, 51-60, 78-83

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 9 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 11 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νουόρα 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπράιαντ 15 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές), Σμιτς, Τόμπσον 5 (2/6 σουτ, 2 ασίστ), Τζόνσον 5 (1), Πουαριέ 3, Οζντεμίρογλου, Οσμάνι 2, Οτούρου 21 (8/10 δίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλις 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 15 (2/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέλι 2, Σανλί 3 (1), Χέιζ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Χολ, Γκούντουριτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάγκαρς 11 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Κόλσον 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπιρς 10 (1/6 δίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 21/37 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 18/19 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικ΄), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 7 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 12/40 δίποντα, 15/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 16 επιθετικά), 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 3η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα παίξει στο Βελιγράδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (15/10 στις 21:05), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (15/10 στις 20:45).