Πέρασε από την Πόλη με σούπερ Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα

Μετά τους 27 πόντους απέναντι στην Ομπραντόιρο και τους 22 απέναντι στη Μπασκόνια στην ACB, ο Μίροτιτς "έσπασε" και πάλι το φράγμα των 20 πόντων, οδηγώντας με 24 τους μπλαουγκράνα στη νίκη επί της Αναντολού Εφές (64-74), που ήταν απελπιστικά άστοχη από την περίμετρο με 10/39 τρίποντα!

Με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο σημαντικές απουσίες στα γκαρντ (Λάρκιν-Μπουμπουά από Εφές, Πάνγκος-Ερτέλ για την Μπαρτσελόνα), το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό, με πολλά λάθη και χωρίς δημιουργία, στο πρώτο κυρίως δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί, ωστόσο, επικράτησαν στα ριμπάουντ, ήταν καλύτερη κοντά στη ρακέτα, ενώ είχαν τον Μίροτιτς σε νέα εκπληκτική βραδιά. Τι άλλο είχαν; Την... αστοχία της Εφές από την περιφέρεια, αφού είχε 2/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 10/39. Από τους γηπεδούχους οι Πίτερς και Μίτσιτς είχαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Καταλανούς σπουδαίο ματς έκανε ο Ντέιβις (10 πόντους, 5 ριμπάουντ), όπως και ο Ντιλέινι που είχε 11 πόντους και 7 ασίστ.

O MVP

Δεν χωρά αμφιβολία πως αυτός είναι ο Τόρνικε Σενγκέλια, ο οποίος επιβεβαίωσε ξανά ότι φέτος θα είναι ο ηγέτης των μπλαουγκράνα. Είχε 24 πόντους με 5/8 δίποντα και 4/8 τρίοπντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, είχε 5 κερδισμένα φάουλ και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Μίτσιτς τελείωσε το ματς με 4/13 τρίποντα! Είχε 0/5 στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε τρία σερί στο δεύτερο, ωστόσο ήταν πολύ άστοχος από την περιφέρεια, όπως και η ομάδα του γενικότερα που είχε 15 άστοχα σουτ τριών πόντων στο πρώτο μέρος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα. Η Εφές είχε 2/8 σουτ και η Μπαρτσελόνα 1/5, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκουν δύο σερί εύστοχα τρίποντα των Χίγκινς και Χάνγκα, παίρνοντας προβάδισμα (5-8) στο 5', με τον τελευταίο να σκοράρει εκ νέου για το 7-10 της Μπαρτσελόνα. Ο Πίτερς ανέλαβε δράση για την ομάδα του Αταμάν βάζοντας ξανά μπροστά την Εφέες (12-10), με 8 δικούς του πόντους και με 3/3 σουτ.

Από εκείνο το σημείο (7') και έπειτα, η Μπαρτσελόνα επέβαλλε τον ρυθμό της παρά την αστοχία της κοντά στο καλάθι (3/8 δίποντα). Με ένα 7-0 χάρη στον Μίροτιτς (έφτασε τους 6 πόντους), οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα (14-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό, με την Μπαρτσελόνα να κρατά το προβάδισμα και να διευρύνει τη διαφορά της (16-25) συνεχίζοντας με ένα επιμέρους 2-13, χάρη κυρίως στην ευστοχία της από την περίμετρο (4/7 τρίποντα).

Με τον Μίτσιτς μοναδικό οργανωτή από τη μία και τον Χίγκινς (ελάχιστα και τον Χάνγκα) από την άλλη, το παιχνίδι πήγε περισσότερο στις ατομικές ενέργειες και στη δύναμη, σημείο όπου κυριάρχησαν οι Καταλανοί. Η Εφές δεν έβρισκε στόχο από την περιφέρεια (2/17 τρίποντα με 5 χαμένα του Μίτσιτς), ενώ αντίθετα η ομάδα του Πέσιτς βρήκε σκορ από τον Ντέιβις στη ρακέτα (8 πόντους) και τους Ντιλέινι-Οριόλα με περιφερειακά σουτ, για να έρθει η διψήφια διαφορά του πρώτου μέρους (26-37).

Ένα... τρίποντο ξέσπασμα των Τούρκων στο τρίτο δεκάλεπτο με 5/8 τρίποντα έφερε ένα επιμέρους 15-7 και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους 46-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο με συνεχόμενα τρίποντα των Οριόλα, Μίροτιτς και Ντιλέινι στην αρχή της τελευταίας περιόδου η Μπαρτσελόνα πήρε νέα διψήφια διαφορά και "κλείδωσε" τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ ζεστή ατμόσφαιρα από περίπου  Τούρκους στο Sinan Erdem

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 26-37,  46-49, 64-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκετσίμ 3 (1/5 τρίποντα), Ιλιασόγλου, Τουντσέρ 2, Πλάις 13 (3 ριμπάουντ), Μίτσιτς 14 (4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον (0/6 τρίποντα), Πίτερς 16 (4/5 τρίποντα), Ντάνστον 7 (3/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σιμόν (0/3 σουτ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα 8 (2), Αμπρίνες, Χίγκινς 3 (0/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντιλέινι 11 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Κούριτς (0/4 σουτ), Κλαβέρ 7 (1), Μίροτις 24 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμιτς 6 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 14/32 δίποντα, 10/39 τρίποντα, 6/7 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 18/37 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 5/5 βολές, 39 ριμπάουντ (30+9), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα παραμείνει στο Sinan Erdem για να υποδεχτεί την Άλμπα Βερολίνου στις 11/10, ενώ η Μπαρτσελόνα θα κάνει δεύτερο ταξίδι για την Αγία Πετρούλη όπου θα αντιμετωπίσει τη Ζενίτ (11/10).

Από: sport24.gr