Περίπατος για Μπάρτσα, «2 στα 2» η Χίμκι

Πειστική εμφάνιση και ευρεία νίκη για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη. Οι Καταλανοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κάιλ Κούριτς που βομβάρδισε το καλάθι των Ρώσων με 24 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Μίροτιτς με 17. Η Μπάρτσα πήρε 49 πόντους από τον πάγκο της, ενώ στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 7-28 και στα τελευταία 4:52 ήταν 17-2.

Με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, με τον Βορόνοφ ιδιαίτερα παραγωγικό να δίνει προβάδισμα με τέσσερις στο 7’ για την ρωσική ομάδα (16-12) και τον ίδιο να φτάνει πολύ γρήγορα στους δέκα πόντους. Η Μπαρτσελόνα επανέρχεται για το 17-16 με ένα μικρό σερί 5-0. Η Ζενίτ θα κλείσει ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με έναν πόντο (20-19).

Η Μπαρτσελόνα θα πάει ένα πρώτο καλό προβάδισμα με ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 29-23 στο 14’, ενώ στο 17’ με δύο καλάθια από ισάριθμες ασίστ του Ντέιβις, έκανε το 30-36. Ο Κούριτς ήταν ζεστός στην β’ περίοδο και με τους δέκα πόντους που σημείωσε αυτό το διάστημα, βοήθησε πολύ στο να πάει η Μπάρτσα με προβάδισμα τριών πόντων στο ημίχρονο με 43-40.

Oι «μπλαουγκράνα» έμειναν χωρίς καλάθι στην εκκίνηση της 3ης περιόδου για 3:24, ωστόσο οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν αυτή την συγκυρία και απλά βρέθηκαν μπροστά με 44-43 στο 23’. Ένα πολύ κλειστό τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα ν’ αλλάζει μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όταν με ένα επιμέρους 9-3, η Μπαρτσελόνα έφτασε την διαφορά πάλι στο +5 με 59-54, για να κλείσει με 56-59 από δύο βολές του Αμπρομάιτις.

Με καλάθι του Ντέιβις και τρίποντο του Κούριτς η Μπάρτσα θα πάει την διαφορά στο +8 για πρώτη φορά με 56-64, ακριβώς οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Με καλάθι του Μίροτιτς στα 5:16 πριν το φινάλε, οι Καταλανοί θα αποκτήσουν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων, με το σκορ στο 59-70, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος τους. Ο Μίροτιτς με 3:37 στο χρονόμετρο, βάζει την υπογραφή του με σουτ για τρεις πόντους για το 61-75, για ν’ ανεβάσει ο ίδιος την διαφορά ακόμα πιο ψηλά για το 61-77, με το σκορ να ξεφεύγει κι άλλο και να τελειώνει με διαφορά 24 πόντων, για το τελικό 63-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87

Στο γκρουπάκι των ομάδων που ξεκίνησαν με «2 στα 2» προστέθηκε η Χίμκι, η οποία νίκησε 79-76 της Μπασκόνια στη Ρωσία και διπλασίασε τις νίκες της.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε μέχρι και το +16 στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Έβανς (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες), Σβεντ (21 πόντοι, 8 ασίστ) και Τίμα (18 πόντοι, 4 ασίστ), ενώ από τους Βάσκους διασώθηκαν οι Σενγκέλια (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Χένρι (16 πόντοι, 5 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ).

Το ματς
Η Χίμκι ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και με τους Τίμα και Μπούκερ να είναι αρκετά «ζεστοί», απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (13-3 στο 4’). Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (19-5 στο 6’), την ώρα που η Μπασκόνια έσπαγε τα… καλάθια. Παρ’ όλα αυτά, οι Βάσκοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και πλησίασαν κάπως στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (27-17).

Η δεύτερη περίοδος χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο εξάλεπτο, η ομάδα του Κουρτινάιτις κυριάρχησε απόλυτα και με εξαιρετική λειτουργία στις δύο άκρες του παρκέ, εκτοξεύτηκε στο +16 (39-23 στο 14’), αλλά είδε τον Τίμα να χρεώνεται με 3 φάουλ. Από ‘κει και πέρα ωστόσο, οι παίκτες του Περάσοβιτς ξύπνησαν και ανέτρεψαν τελείως τη ροή του ματς: με σερί 12-0, πλησίασαν στους 4 πόντους (39-35 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα της Μόσχας στο +4 (43-39).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η Μπασκόνια πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (49-48 στο 23’), με τον Σενγκέλια να έχει βρει ρυθμό. Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 11-3, απομακρύνθηκαν πάλι (60-51 στο 27’). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Χίμκι να έχει «αέρα» 7 πόντων (62-55).

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Κουρτινάιτις διατηρούσε μικρή διαφορά και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό, με τον Έβανς να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες. Με ένα καλάθι του Τίμα από κοντά, οι Ρώσοι απομακρύνθηκαν με +8 (73-65 στο 37’) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Ο Χένρι κράτησε όρθια την ομάδα του (73-69) με 108 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη.

Εντούτοις, ο Μπούκερ πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους και «καθάρισε» για την ομάδα του (77-69 στα 54’’). Το μόνο που έμενε ήταν να εξακριβωθεί το τελικό σκορ, με τη Χίμκι να φτάνει στο 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 62-55, 79-76.

Πηγή: sport-fm.gr