Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε η Αρμάνι Μιλάνο

Δεν έβγαλε τα… μάτια της η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία ζορίστηκε αρκετά, αλλά έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις (85-81 εντός) και καρπώθηκε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Μεσίνα ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως τα… χρειάστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πρωταγωνιστές για τους Ιταλούς οι Ροντρίγκεθ (17 πόντοι, 6 ασίστ) και Μπρουκς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Για τους Λιθουανούς ξεχώρισαν ο Γουόκαπ (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και ο Γκριγκόνις (13 πόντοι), με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να ξεκινάει τη σεζόν με 0-2.

Το ματς

Οι Ιταλοί μπήκαν στο παιχνίδι με… μάτι που γυαλίζει και προηγήθηκαν 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο κομμάτι της πρώτης περιόδου, ενώ έφτασαν μέχρι και το +16 (20-4 στο 9’), την ώρα που η Ζαλγκίρις ψαχνόταν επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι Μιλάνο να έχει «αέρα» 16 πόντων (23-7).

Εντούτοις, το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση, με τους Λιθουανούς να βγάζουν εξαιρετικές συνεργασίες και να «τρέχουν» σερί 10-0 (23-17 στο 12’). Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν έκτοτε και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (37-26 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-36, με την ομάδα του Μεσίνα να έχει τρομερό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και 6/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Και η τρίτη περίοδος πάντως είχε αρκετές μεταπτώσεις για τις δύο ομάδες. Η Μιλάνο ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, απομακρύνθηκε με +12 (55-43 στο 23’). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με σερί 7-0 και πλησίασαν εκ νέου (55-50 στο 25’). Κάπως έτσι κύλησε το εναπομείναν διάστημα μέχρι το 30’, με τους Ιταλούς να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +5 (64-59).

Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική όπως αναμενόταν. Η ομάδα του Μεσίνα μπήκε πιο δυνατά και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (73-63 στο 33’). Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Γουόκαπ, ο οποίος με προσωπικό σόου, έφερε τους Λιθουανούς στο -3 (73-70 στο 34’).

Με ένα καλάθι του Μπιλίγκα, η Αρμάνι ανάσανε (81-74 στο 1:50), αλλά οι παίκτες του Γιασεκίβιτσιους δεν τα παράτησαν και με σερί 5-0 από τον Γκριγκόνις, πλησίασαν σε απόσταση βολής στα 25 δευτερόλεπτα (81-79).

Οι Ιταλοί ευστόχησαν σε 4 βολές στο φινάλε, ενώ απέφυγαν στο τσακ το λάθος από την πίεση της Ζαλγκίρις. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς, με το τελικό σκορ 85-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81.

Πηγή: sport-fm.gr