Back to back νίκη για τη Μακάμπι!

Μετά τον Ερυθρό Αστέρα, η Μακάμπι «λύγισε» στο Τελ Αβίβ και τη Βαλένθια, της οποίας επικράτησε 76-63, για τη δεύτερη σερί της νίκη και το 2-2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Γουίλμπεκιν με 14 πόντους, με τον Χάντερ να είχε 13π. και το Κάσπι να προσθέτει άλλους 12π.

Από τις «νυχτερίδες», που είναι πλέον στο 0-4, ξεχώρισε ο Λόιντ με 17 πόντους και οι Ντούμπλιεβιτς και Σαν Εμετέριο με 15π. ο καθένας.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του ματς η Μακάμπι, συντηρώντας το προβάδισμά της και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11). Με τον Χάντερ, η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήγε στο νταμπλ-σκορ (22-11) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Αυτή τη φορά, ήρθε η αντίδραση από τη Βαλένθια, η οποία πλησίασε στο καλάθι (26-24), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 (33-28).

Με «όπλο» τα τρίποντά της, η Μακάμπι απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του ματς, στέλνοντας την υπέρ της διαφορά στο +15 (48-33), στο 25’. Στη συνέχεια, ο ΝτιΜπαρτολομέο εκτόξευσε τη διαφορά ακόμη και στο +17 (56-39), με τις «νυχτερίδες» να κλείνουν την τρίτη περίοδο με ένα 5-0 (56-44).

Η Μακάμπι διατηρούσε τα ηνία και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει ξανά στο +17 (61-44) και με τον Χάντερ να κυριαρχεί στη ρακέτα, η «ομάδα του λαού» πήγε ακόμη και στο +19 (68-49). Εκεί, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν, με τη Βαλένθια να εκμεταλλεύεται τα επιθετικά της ριμπάουντ και να μειώνει (72-61), ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-28, 56-44, 76-63

Πηγή: sport-fm.gr