Eπέστρεψε στις νίκες η Φενέρ

Η πίεση του αποτελέσματος ήταν ο σταθερός σύντροφος των δύο ομάδων, ειδικά της Φενέρμπαχτσε η οποία λειτούργησε περισσότερο με ξεσπάσματα. Χάρη στον Νάντο Ντε Κολό βρήκε λύσεις στην επίθεση, όταν η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με 7-11 μετά τη συμπλήρωσε τεσσάρων λεπτών όπου είχε ηγέτη τον Λούτσιτς. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς απάντησε με επιμέρους σκορ 11-4 και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 18-15.

Το άλυτο πρόβλημα για τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το αμυντικό ριμπάουντ καθώς η Μπάγερν μάζεψε εννιά επιθετικά και βρήκε πόντους μέσα από τις δεύτερες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο λόγω της ευστοχίας τους στο μακρινό σουτ (6/10 τρίποντα). Η Μπάγερν Μονάχου είχε καλύτερη κίνηση στο σετ παιχνίδι (33-30, 17’) και θα μπορούσε να είχε αποκτήσει το προβάδισμα αν ήταν πιο αποτελεσματική αό κοντινή απόσταση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-39 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Η Μπάγερν Μονάχου βασίστηκε στο μακρινό σουτ στο 3ο δεκάλεπτο και η Φενέρμπαχτσε επιδίωξε τις επαφές ούτως ώστε να έχει σκορ από τη γραμμή των βολών. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 44-48 έπειτα από 3:30 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις από τον Ντέρικ Ουίλιαμς κι έτσι, καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει απόσταση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-62.

Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 9-0 έπειτα από τους επτά διαδοχικούς πόντους που βρήκε στα πρώτα 90’’ της τελευταίας περιόδου και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά έξι πόντων (68-62). Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (79-68) μετά την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα καθώς η Φενέρ είχε πολυφωνία στην επίθεση. Τα ακρινά σουτ των Μαχμούρογλου, Ντίξον δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην Μπάγερν η οποία μείωσε σε 85-79, 54’’ πριν το τέλος . Εκεί το τρίποντο του Κάλινιτς «τελείωσε» το παιχνίδι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στην τελευταία περίοδο μάλλον υπερίσχυσε το κίνητρο της επιβίωσης. Η Φενέρμπαχτσε είχε ενέργεια, βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες, σε αντίθεση με την Μπάγερν Μονάχου η οποία δεν ήταν το ίδιο σκληρή σε όλους τους τομείς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης της Φενέρμπαχτσε, στην τελευταία περίοδο έπαιξε ρόλο η έκρηξη του Βέσελι και το μακρινό σουτ του Μαχμούτογλου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νάντο ΝτεΚολό έχει υψηλό βαθμό στην αξιολόγηση κι έκανε πολύ δουλειά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λοβέρν δεν έχει ρυθμό στο παιχνίδι του, ενώ για την Μπάγερν ο Ντεμάρκους Νέλσον πέρασε απαρατήρητος, ομοίως και οι Ραντόσεβιτς, Μπαρτέλ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Σε κλειστό παιχνίδι, η Φενέρμπαχτσε σούταρε με υψηλό ποσοστό στο μακρινό σουτ (12/24, 50%), ειδικά στην τελευταία περίοδο όπου κρίθηκαν όλα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ ενώ ήταν κακή στην περιφερειακή άμυνα. Στο κρίσιμο σημείο, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε τον εύθραυστο αγωνιστικό χαρακτήρα της.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή κίνηση και το κάρφωμα του Ουίλιαμς στο 3ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82

Από: gazzetta.gr