«Έπνιξε» την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ!

Με «όπλο» την άμυνά της στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 86-76 την Μπαρτσελόνα στο πρώτο «clasico» της φετινής Ευρωλίγκας, ανεβαίνοντας στο 5-3 και ρίχνοντας τους Καταλανούς στο 6-2. Τρομεροί στα μετόπισθεν οι παίκτες του Λάσο δεύτερο ημίχρονο, καθώς από τους 50 πόντους που δέχθηκαν στο πρώτο, τους μείωσαν σχεδόν στο μισό (26π.).

Κορυφαίος της «βασίλισσας» ο Ράντολφ με 16 πόντους, με τους δύο Αργεντινούς Καμπάτσο και Ντεκ να προσθέτουν από 13π. και τον Μίκι 12π.

Από τους «μπλαουγκράνα», πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 19 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τη Ρεάλ στην αναμέτρηση, όπου με πρωταγωνιστές τους Καμπάτσο και Ράντολφ προηγήθηκε 17-3, στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό πήγε στο +21 (30-9), στο 9’. Το μόνο που κατάφερε η Μπαρτσελόνα, ήταν να μειώσει σε 32-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με καλή άμυνα και τους Τόμιτς και Κούριτς σημείο αναφοράς στην επίθεση, οι Καταλανοί έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (37-35), στο 15’. Η «βασίλισσα» αντέδρασε και με τον Λαπροβίτολα πήγε στο +7 (44-37), όμως στη συνέχεια οι Μίροτιτς και Χάνγκα ολοκλήρωσαν την ανατροπή για την Μπαρτσελόνα, η οποία πήγε στο +4 (46-50), με τον Γιουλ να διαμορφώνει το 48-50 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρομερούς τους Τέιλορ και Καμπάτσο, η Ρεάλ μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο μέρος, όπου κάνοντας ένα 13-0, πήγε στο +11 (61-50), στο 24’. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς, αλλά οι παίκτες του Λάσο διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (71-64).

Πιο χαμηλό ήταν το τέμπο του ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη «βασίλισσα» να συντηρεί την απόστασή της (80-68). Ο Χίγκινς προσπάθησε να βάλει τους «μπλαουγκράνα» στο ματς (80-71), αλλά 1:30’’ πριν τη λήξη είχε μία «κοκορομαχία» με τον Ταβάρες που προκάλεσε την αποβολή και των δύο και έτσι το παιχνίδι ουσιαστικά «κλείδωσε» για τη Ρεάλ, η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76

Πηγή: sport-fm.gr