Με... βιονικό Μπάτλερ οι Χιτ «πολύ σκληροί για να πεθάνουν» (vid)

Ο... βιονικός Τζίμι Μπάτλερ με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 47 λεπτά αγώνα, κράτησε «ζωντανούς» τους Χιτ που κέρδισαν με 111-108 τους Λέικερς και μείωσαν την σειρά των τελικούς του ΝΒΑ σε 3-2. Δεν έφτασαν οι 40 του Τζέιμς για το... δαχτυλίδι.

Ο Τζίμι Μπάτλερ το έχει πάρει... προσωπικά και γράφει ιστορία αφού έκανε ακόμα ένα «triple double» αγωνιζόμενος για 47 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, αφού κάθισε στον πάγκο μόλις για 48 δευτερόλεπτα. Ο άσος του Μαιάμι τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους έχοντας 12/12 βολές, 10/16 δίποντα 1/3 τρίποντα με 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Δίπλα του ο εξαιρετικός Ρόμπινσον με 26 πόντους και 7/9 τρίποντα.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς από την πλευρά του πήγε να πάρει... μόνος του το δαχτυλίδι έχοντας 40 πόντους με 4/6 βολές, 9/12 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα αλλά δεν έφτανε, με τον Άντονι Ντέιβις να προσφέρει 28 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

Το Μαιάμι χάρη στον Τζίμι Μπάτλερ, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στην πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 27-36. Οι Λέικερς δεν είχαν απάντηση, ο Τζέιμς έμοιαζε να παίξει μόνος τους και η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (30-41).Ο Λεμπρόν όμως ήταν αποφασισμένος να μην τα παρατήσει και έτσι έδωσε στο σύνθημα για την αντεπίθεση με δύο τρίποντα και τους Λέικερς να μειώνουν σε 53-54, πριν το Μαιάμι αντιδράσει με τον Μπάτλερ και κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +6 (54-60).

Στην τρίτη περίοδο ο Άντονι Ντέιβις... εμφανίστηκε στο παρκέ και βοήθησε τους Λέικερς να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν σε 70-70. Αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να προηγηθούν, αφού εμφανίστηκε ο εκπληκτικός Τζίμι Μπάτλερ. Αρχικά με «γκολ φάουλ» και στην επόμενη φάση με επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ στον Ρόμπινσον, οι Χιτ προηγήθηκαν με 70-78 και έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο στο +6 (82-88).

Η... μονομαχία Λεμπρόν-Μπάτλερ έγινε ακόμα πιο έντονη στην τελευταία περίοδο, μιας και οι δύο σταρ έκαναν τα πάντα. Χάρη στον Τζέιμς οι Λέικερς προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο με 97-96 αλλά οι Χιτ επέστρεψαν (101-103) με λιγότερο από δύο λεπτά.

Στην κόντρα Τζέιμς-Μπάτλερ ο Άντονι Ντέιβις έκανε την εμφάνιση του την καταλληλότερη στιγμή, μιας και με πέτυχε το 108-107 με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Μπάτλερ πήγε γρήγορα στο καλάθι, κέρδισε φάουλ και έκανε το 108-109 με 16΄΄. Ο Λεμπρόν πήρε την μπάλα, βρήκε τον ξεμαρκάριστο Γκριν ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο, ο Μόρις πήρε το επιθετικό αλλά έκανε λάθος, στέλνοντας την μπάλα εκτός γηπέδου, με 3,5 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Χίρο κέρδισε αμέσως φάουλ και δεν αστόχησε από την γραμμή των βολών κάνοντας το 108-111, με 1,7 δευτερόλεπτο. Ο Λεμπρόν Τζέιμς προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά αστόχησε και οι Χιτ έκαναν το 3-2, μένοντας «ζωντανοί» στο κυνήγι του δαχτυλιδιού.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-36, 56-60, 82-88, 108-111.