Οι Κινγκς βύθισαν κι άλλο τους Τίμπεργουλβς

Την ώρα που οι Κινγκς εξακολουθούν να εκπλήσσουν το ΝΒΑ, οι Τίμπεργουλβς μοιάζουν με βαρέλι δίχως πάτο. Οι "βασιλιάδες" επικράτησαν με 121-110 και υποχρέωσαν τους "λύκους" σε νέα ήττα, την 8η σε ισάριθμους αγώνες μακριά από το γήπεδό τους τη φετινή σεζόν. Παράλληλα η ομάδα του Τομ Θίμποντο ολοκλήρωσε με 0-5 την περιοδεία της, πέφτοντας ακόμα πιο χαμηλά στην κατάταξη της δυτικής περιφέρειας.

Ο Γουίλι Κόλι-Στάιν (25 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, που έλεγξαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγαν με 100-85 στο 39', δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από διαδοχικές ήττες. Οι "βασιλιάδες" χρειάστηκαν βέβαια και ένα σερί 7-0 σε 55'', στο σημείο που οι Τίμπεργουλβς είχαν ρίξει τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (108-106) με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν. Ο Ντι Άαρον Φοξ έκανε νταμπλ-νταμπλ (16 πόντοι, 10 ασίστ), ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Κουφός, που έπαιξε 19 λεπτά και είχε απολογισμό 6 πόντους, 3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.