Τεράστια ανατροπή από Μπακς, διπλός ο Αντετοκούνμπο (video)

Τρομερή ανατροπή για τους Μπακς, που βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 22 πόντων μέσα στην έδρα τους από τους Μπουλς, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη με 123-104. Double-double ο Αντετοκούνμπο...

Μετά την τραγική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στους "ταύρους", τα "ελάφια" έδειχναν ότι οδεύουν προς τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και δη ξανά εντός έδρας, ωστόσο στην επανάληψη... μεταμορφώθηκαν κι έφτασαν σε μία σπουδαία ανατροπή.

Η διαφορά στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου είχε φτάσει ακόμη και στους 22 πόντους υπέρ των Μπουλς (41-63), με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο +18 για την ομάδα του Σικάγο και τους Μπακς να είναι κάκιστοι επιθετικά. Συνολικά άλλωστε πέτυχαν μόλις 45 πόντους, αλλά στην τρίτη περίοδο... οργίασαν και μόνο σε ένα 12λεπτο σημείωσαν περισσότερους (46 π.), κλείνοντας με επιμέρους +31 (46-17)!

Εν τέλει η ομάδα του Μιλγουόκι έφτασε σε μία άνετη νίκη με διαφορά 19 πόντων κι ανέβηκε στο 11-4, ενώ οι Μπουλς υποχώρησαν στο 4-12.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ για 32 λεπτά και μέτρησε 23 πόντους (6/11 διπ., 2/4 τρ., 5/9 β.), 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες και 4 λάθη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπλέντσο με 25 πόντους (10/13 σουτ, 4 ρ., 6 ασ.), ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μίντλετον με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους Μπουλς ξεχώρισαν οι Πάρκερ και Χόλιντεϊ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-40, 18-23, 46-17, 32-24