Δεν... έφτανε ο «σούπερ» Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τα... πάντα με 34 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ αλλά δεν είχε βοήθεια και οι Ράπτορς πήραν την νίκη με 124-113 μέσα στο Μιλγουόκι, η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τα «Ελάφια».

Ο αγώνας από την αρχή ήταν ντέρμπι με τους Μπακς να τα… περιμένουν όλα από τον Γιάννη, αφού οι υπόλοιποι βασικοί ήταν σε μέτρια μέρα και έπρεπε να έρθει από τον πάγκο ο Κόνατον για να αλλάξει την εικόνα του Μιλγουόκι. Οι Ράπτορς προσπαθούσαν να κρατήσουν τον Έλληνα άσο μακριά από το καλάθι τους, μερικές φορές με σκληρά φάουλ σε σημείο αντιαθλητικού αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, μιας και συνέχισε να σκοράρει. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Καναδοί βρήκαν λύσεις από τον Βανβλίτ από το τρίποντο και προηγήθηκαν με 117-109 με τρία λεπτά για το τέλος. Οι Μπακς δεν αντέδρασαν και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 113-124.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 34 πόντους με 10/14 βολές, 9/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 10 ριμπάουντ, είχε 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Ο Κόνατον έκανε ρεκόρ σεζόν με 20 πόντους, ο Πόρτις είχε 16 πόντους.

Από το Τορόντο ο Βανβλιτ είχε 33 πόντους με 4/6 βολές, 7/10 δίποντα, 5/12 τρίποντα, ο Σιάκαμ 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Λάουρι που τραυματίστηκε και αποχώρησε  18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 64-64, 91-94, 113-124.