Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση από τον Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 17 από τους τελευταίους 22 πόντους των Μπακς στη νίκη επί των Κλίπερς με 105-100, κάνοντας τρομερή τέταρτη περίοδο απέναντι στους Καλιφορνέζους.

Το πράγμα έδειχνε να στραβώνει ξανά για το Μιλγουόκι απέναντι σε έναν αντίπαλο που ανήκει στην κατηγορία των contenders όμως ο back-to-back MVP δήλωσε βροντερό παρών!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους (4/6 βολές, 13/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα) , 14 ριμπάουντ (10-4), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 τάπες και 4 λάθη στα 40' που έμεινε στο παρκέ, παρασύροντας τους συμπαίκτες του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, εκεί όπου πέτυχε τους 17 από τους τελευταίους 22 πόντους του Μιλγουόκι! Μάλιστα, σφράγισε τη μεγαλειώδη εμφάνισή του με ένα απίθανο κάρφωμα στα τελευταία δευτερόλεπτα που «κλείδωσε» τη νίκη των Μπακς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Τζρου Χόλιντεϊ επέστρεψε έπειτα από απουσία 10 αγώνων όμως ο κόουτς των Μπακς, Μάικ Μπουνενχόλζερ άρχισε τον αγώνα με τον Όγκουστιν στον άσο. Τα «Ελάφια» άρχισαν τον αγώνα με 6/15 σουτ ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ήδη 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ στο timeout του 8', με τον δείκτη του σκορ στο 15-15. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-23 για τους γηπεδούχους που βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Μπρουκ Λόπεζ, Μπόμπι Πόρτις και μέτρησαν 5/9 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 14 ριμπάουντ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (29-29, 14') κι εν συνεχεία ο Αντετοκούνμπο έκανε airball σε… βολή, πριν συνεχίζει με κάρφωμα και τρίποντο για το 38-34 των Μπακς! Τα «Ελάφια» πέρασαν την μπάλα στη ρακέτα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 53-48 ενώ το δίδυμο των Λέοναρντ (16π.), Τζορτζ (14π.) σκόραρε τους 30 πόντους των Καλιφορνέζων. Όσον αφορά τον Greek Freak, έκανε από νωρίς double-double κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ στα 17 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Το Μιλγουόκι μπήκε δυνατά στο τρίτο δωδεκάλεπτο ενώ το… τετράποντο του Κρις Μίντλετον έκανε το 59-53. Εν συνεχεία, ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά στο +11 κάνοντας το 66-55 με γκολ φάουλ ωστόσο οι Κλίπερς δεν επέτρεψαν στους Μπακς να ξεφύγουν στο σκορ και με μπροστάρη τον Λέοναρντ, έκαναν σερί 11-0, μετατρέποντας το εις βάρος τους 70-60 σε 70-71 με τον Σερζ Ιμπάκα! Τα «νεκρά» διαστήματα των Μπακς έδωσαν τη δυνατότητα στους Κλίπερς να βγάλουν αντίδραση και να προηγηθούν με 77-81 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα ο Αντετοκούνμπο πέτυχε τους 8 από τους 12 τελευταίους πόντους των Μπακς στο 96-98 πριν ο Λέοναρντ σκοράρει για το 96-100! Με δικές του βολές οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (101-100) ενώ έκανε ένα τρομερό κάρφωμα για το 103-100! Ο Λέοναρντ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και το Μιλγουόκι πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 105-100!

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 53-48, 77-81, 105-100.