Επική πρόκριση των Μπακς με μυθικό Αντετοκούνμπο (vid)

Οι Μπακς άλωσαν το Barclays Center στο Μπρούκλιν, επικρατώντας με 115-111 στην παράταση των Νετς του απίστευτου Κέβιν Ντουράντ και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση με 40αρα. Τα "ελάφια" περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Σίξερς ή Χόκς.

Οι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ο απόλυτος ηγέτης τους στο ματς και να σημειώνει ασύλληπτη 40αρα, τον Κρις Μίντλετον να στέκεται επάξια στο πλευρό του και να σημειώνει το πιο σημαντικό καλάθι του ματς, αλλά και τους Μπρουκ Λόπες και Τζριού Χόλιντεϊ να τα δίνουν όλα στην άμυνα, υπέταξαν τους Νετς και έστειλαν σπίτι της την υπέρομάδα των Κέβιν Ντουράντ, Τζέιμς Χάρντεν και Κάιρι Ίρβινγκ μετά από μια ιστορική σειρά.

Στο πρώτο Game 7 που κρίθηκε σε παράταση μετά από 15 χρόνια, ο Αντετοκούνμπο οδήγησε τα ελάφια στους τελικούς της Ανατολής και πλέον υπάρχει μόνο ένας στόχος. Η κορυφή και το δαχτυλίδι, με τον Κέβιν Ντουράντ από την άλλη να σταματάει στους 48 πόντους και να είναι εξουθενωμένος στο τέλος, παίζοντας 53 λεπτά. Ήταν όμως και ο μοιραίος του παιχνιδιού, καθώς αστόχησε στις 2 τελευταίες επιθέσεις των Νετς.

Ο Greek Freak έκανε μυθικό ματς με 40 πόντους (8/14 βολές, 13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 50 λεπτά (!) έχοντας να αντιμετωπίσει και το… κοινό που μετρούσε ειρωνικά όταν βρισκόταν στις βολές. Καθοριστικός ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ 19 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να συνεισφέρει 13 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο Τζέιμς Χάρντεν από την πλευρά του είχε 22 αλλά με 5/17 σουτ και έλειψε πολύ ο τραυματίας Κάιρι Ίρβινγκ.

Πλέον οι Μπακς αναμένουν τον αντίπαλό τους από το Game 7 ανάμεσα σε Σίξερς και Χοκς. Θα έχουν μειονέκτημα έδρας αν περάσουν οι πρώτοι και πλεονέκτημα αν περάσουν οι δεύτεροι.

Όσον αφορά το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με 6-0 των Μπακς και μετά, καμία ομάδα δεν ξέφυγε σε όλη τη διάρκεια του, ενώ στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς άγγιξαν τη νίκη, όμως ο KD είχε διαφορετική άποψη, καθώς με πολύ δύσκολο σουτ πατώντας τη γραμμή του τριπόντου ισοφάρισε 109-109 στο 1’’ και τα ελάφια πρόλαβαν μόνο ένα σουτ απελπισίας που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί το σκορ ήταν 6-2 υπέρ του Μιλγουόκι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει ένα σημαντικό καλάθι απέναντι στον Ντουράντ περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος για να ισοφαρίσει σε 111-111, ενώ ο Μίντλετον έβαλε έβαλε μπροστά τους Μπακς με 113-111 με ένα πολύ όμορφο fade away σουτ. Ο Ντουράντ αστόχησε δυο φορές σε έκεινο το σημείο, με τον Χόλιντεϊ να παίζει εξαιρετική άμυνα και το ματς ολοκληρώθηκε με 2 εύστοχες βολές του Λόπες για το 115-111 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τα ελάφια και τον Γιάνναρο.